Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

EN RU UA

X Jubileuszowy Kajakowy Spływ Papieski

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, przy współpracy z Senatorem Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Kobiakiem oraz Fundacją ,,Wiatrak” 10 czerwca zorganizowali X Jubileuszowy Kajakowy Spływ Papieski.

Tę rocznicową edycję Spływu honorowym patronatem objęli Biskup Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa, Biskup Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, a także Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Ta cykliczna inicjatywa corocznie cieszy się większą rzeszą sympatyków. Ideą spływów jest upamiętnienie pobytu Karola Wojtyły na szlakach wodnych regionu kujawsko-pomorskiego oraz Jego zamiłowania do malowniczej rzeki Brdy. Miłośnicy spędzania wolnego czasu na wodzie, mają możliwość obcowania z pięknem przyrody, okazję do wzmocnienia sił fizycznych i duchowych a także kontemplacji uroków natury.
Tegoroczna jubileuszowa edycja spływu zbiegła z innym podniosłym wydarzeniem, mianowicie w tym roku w marcu Papież Jan Paweł II został patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Spływ stał się częścią Obchodów Dni Województwa. To wyjątkowe spotkanie adresowane było szczególnie do społeczności akademickich całego naszego regionu, a także młodzieży, mieszkańców Pomorza i Kujaw i nie tylko.
Uczestnicy spływu mieli do pokonania blisko 30 kilometrów trasy Mylof-Bdra-Woziwoda podzielonej na trzy etapy. Jak co roku drugi etap (Brda) spływu zakończyła Msza Święta odprawiona nad brzegiem rzeki.
Celem spływów jest upowszechnianie nauczania Jana Pawła II poprzez organizowane konkursy eseistyczne dotyczące znajomości życiorysu, twórczości oraz dokonań Papieża Polaka.
Z okazji jubileuszu Kajakowego Spływu Papieskiego Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy prof. KPSW,
dr Helena Czakowska wręczyła okolicznościowe dyplomy i nagrody. Po zakończeniu trzeciego etapu spływu uczestnicy, mimo fizycznego zmęczenia byli pełni radości, pokrzepieni duchowo, zainspirowani kontaktem z przyrodą, ponieważ jak mówił św. Jan Paweł II: „Wypoczywa się prawdziwie i do dna przez kontakt z przyrodą, której nie można podpatrzeć na żywo i w całej pełni poprzez werandy wczasowych domów czy nawet hoteli i schronisk turystycznych". Partnerami tegorocznego spływu były Nadleśnictwa Lasów Państwowych: Bydgoszcz, Czersk, Dąbrowa, Jamy, Rytel, Toruń, Tuchola, Włocławek i Woziwoda oraz Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy.

 

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa
w Bydgoszczy

ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@kpsw.edu.pl