Dyktando z burmistrzem Londynu!

Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także gimnazjalistów wzięło udział w trzeciej już edycji Dyktanda z Języka Angielskiego. Wielki sprawdzian umiejętności odbył się 28 kwietnia 2010, a tego kto wygrał nagrodę główną, czyli indeks na filologię angielską, dowiemy się 5 maja 2010. Kto nie był, może się sprawdzić choćby teraz - tekst tegorocznego dyktanda znajdzie poniżej.

Już po raz trzeci Wydział Filologiczny KPSW jest organizatorem Dyktanda z Języka Angielskiego. Co roku, do udziału w nim zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów innych kierunków niż filologia angielska. W tym roku najliczniejszą grupę stanowili uczniowie I LO, choć po raz pierwszy wśród piszących nie zabrakło także gimnazjalistów.

Nagrodą główną jest indeks na filologię angielską (studia w systemie stacjonarnym) na rok akademicki 2010/2011. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody książkowe, których sponsorami są księgarnie - POWER i POLANGLO. O tym, kto został laureatem Dyktanda 2010 przekonamy się 5 maja - nazwiska laureatów opublikujemy na stronie internetowej KPSW, a wszystkich uczestników powiadomimy także drogą mailową.

Kto w sprawdzianie językowych umiejętności nie uczestniczył, może się sprawdzić teraz. Poniżej tekst Dyktanda z Języka Angielskiego 2010.

The Lord Mayor of London

Since (1397) the election of a new Lord Mayor of London has been celebrated by a pageant, known as the Lord Mayor's Show. This is held every year on 9 November, when the new Lord Mayor rides through the streets in his splendid coach, drawn by six horses.

In the thirteenth century, after the citizens of London had chosen a new Mayor, they had to go with him to the King's palace in Westminster and ask the King to approve their choice. During the centuries since then, the new Lord Mayor has gone to Westminster by boat on the Thames, on horseback, or by coach.

Today the procession starts in the City and goes past St Paul's Cathedral as far as the boundary of the City of Westminster. It crosses the boundary and stops at the Law Courts, where the Lord Mayor is presented to the Lord Chief Justice. The Mayor makes a solemn promise to carry out his duties faithfully, and the Lord Chief Justice hands the Mayor his sword of office. The procession continues to Westminster, and then returns to the Mansion House, which is the Lord Mayor's official residence.