O konsekwencjach emigracji z udziałem KPSW

O eurosieroctwie, emocjonalnych, pedagogicznych i prawnych konsekwencjach zarobkowej migracji, dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Swój udział mieli w niej także specjaliści z naszej uczelni, którzy zajmują się badaniami nad tym zjawiskiem.

„Sytuacja dziecka w rodzinie migrującej zarobkowo. Prawne, ekonomiczne i psychologiczno-pedagogiczne skutki migracji " - taki tytuł nosiła konferencja, która wczoraj odbyła się we Włocławku. Spotkanie adresowane było do jednostek samorządu terytorialnego, pracowników centrów pomocy rodzinie, urzędów pracy i sądów rodzinnych, a zaproszono na nie specjalistów, którzy na co dzień stykają się z tym zjawiskiem oraz zajmują się badaniem tego problemu. Wśród zaproszonych gości był także przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej - dr Wojciech Gulin, Dziekan Wydziału Pedagogicznego. W swoim wystąpieniu mówił o problemie zjawiska emigracji w Polsce, a skupił się na niebezpieczeństwie pojawienia się konsekwencji emocjonalno-społecznych u dzieci pozbawionych opieki.

Przypomnijmy, że pracownicy Wydziału Pedagogicznego są autorami raportu zatytułowanego „Szkoła i opiekunowie wobec eurosieroctwa w województwie kujawsko-pomorskim". W zespole badawczym, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Węgierskiego znaleźli się: prof. Paweł Prusak, dr Sylwia Piekut - Burzyńska i dr Wojciech Gulin. Z naukowcami z naszej uczelni współpracowała Bogumiła Myszkowska, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.