Jeden świat wiele kultur. Refleksje nad kulturowymi aspektami globalizacji

Redaktor: Marek Bednarz, Wojciech Jurkiewicz
Miejscowość i rok: Bydgoszcz 2010
Liczba stron: 218, format B5
ISBN: 978-83-89914-45-3
CENA: 51,45 zł ( w tym 5 % Vat)
Zamów książkę:

Spis treści Pobierz str. 1, Pobierz str. 2

"
Termin kultura należy do najważniejszych pojęć jakimi posługuje się współczesna humanistyka. Trudno sobie dziś wyobrazić, że można podejmować szeroko rozumianą refleksję nad światem i społeczeństwem bez używania pojęcia kultury lub tego co kulturowe, niemniej przez całe stulecia taka refleksja obywała się bez niego. Pojęcie kultury zyskało szeroką popularność dopiero na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to kultura została uznana za kategorię uniwersalną, jej tematyka podejmowana była przez badaczy o różnorodnych orientacjach poznawczych, a sformułowanie "nauki o kulturze" podważyło dotychczasową pozycję pojęcia "nauk humanistycznych". (.) Niniejsza praca ma charakter interdyscyplinarny. Językoznawcy i literaturoznawcy występują tu wespół z politologami, socjologami, pedagogami, psychologami i antropologami kultury. Wynika to z przeświadczenia, iż rzetelne rozpoznanie tak skomplikowanego problemu jakim jest fenomen wielokulturowego, wielopłaszczyznowego świata, winno mieć charakter wielostronny, oparty na różnych podejściach teoretycznych. (..) Główną intencją autorów tej książki było wskazanie na jedność człowieczeństwa w kontekście wielości kulturowo zorientowanych sposobów na życie. O tym przede wszystkim jest ta książka, dlatego należy ją traktować jako swego rodzaju wstęp i zaproszenie do refleksji, która przekracza ustalone dyscypliny wiedzy i w której nie ma ostatecznych, niepodważalnych wniosków."

Ze wstępu: Marek Bednarz, Wojciech Jurkiewicz