Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa ma 10 lat!

6 marca 2010 uroczyście świętowaliśmy jubileusz 10-lecia. Tego dnia w Filharmonii Pomorskiej pojawiły się setki osób - naszych pracowników, studentów i przyjaciół. Władze KPSW uhonorowały najbardziej zasłużonych dla rozwoju uczelni pracowników oraz przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i kościelnych, wiele instytucji i współpracowników. Galę uświetnił wyjątkowy koncert najpiękniejszych arii operowych oraz pieśni w wykonaniu zespołu Servi Domini Cantores oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Ten niespotykany mariaż zasłużył na owacje na stojąco!

Obejrzyj zdjęcia z Jubileuszu w naszej Galerii!!!

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa rozpoczęła działalność w 2000 roku uruchamiając studia licencjackie na dwóch kierunkach - pedagogice i administracji. W pierwszym roku działalności kształcenie w KPSW rozpoczęło 90 studentów. Z każdym rokiem oferta edukacyjna się rozszerzała, a coraz większa rzesza młodych ludzi wybierała studia właśnie w naszej Uczelni. Ostatni październikowy nabór, jak dotąd, okazał się rekordowy - naukę w KPSW wybrało około 2700 studentów. W sumie, w uczelni studiuje dziś ponad 6 tysięcy studentów, a w firmach i instytucjach pracuje prawie 4 tysiące jej absolwentów.

W 10-letniej historii mieliśmy kilka przełomowych momentów, a drugie 5-lecie było dla nas okresem bardzo dynamicznego rozwoju. Uruchomiliśmy 5 kolejnych kierunków studiów - ekonomię, stosunki międzynarodowe, filologię angielską, geodezję i kartografię oraz budownictwo. KPSW stała się Uczelnią pięciowydziałową, do której kilka lat temu dołączyli także słuchacze studiów podyplomowych. Nasza praca została wysoko oceniona przez ekspertów Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a te noty utorowały drogę do uruchomienia studiów magisterskich. Najpierw, w 2006 roku - na pedagogice, a w 2009 roku - na administracji.

Jubileuszowy rok rozpoczęliśmy celebrować w marcu - od Tygodnia Nauki. Przez ten czas naszą uczelnię odwiedzili wyśmienici goście, którzy prowadzili warsztaty, seminaria i otwarte wykłady dla studentów oraz wszystkich mieszkańców miasta. Tydzień zakończył się wyjątkowo uroczyście. W sobotę o 11.00 odprawiono Mszę Świętą w intencji pracowniów i studentów KPSW, a celebrował ją w bydgoskiej Bazylice Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński, Prymas Polski. Po mszy, władze uczelni wręczyły Prymasowi okolicznościowy Medal KPSW - za okazywane przez lata wsparcie i życzliwość dla uczelni. O 13.00 w Filharmonii Pomorskiej odbyła się uroczysta gala z okazji 10-lecia KPSW, na której pojawiły się setki znamienitych gości, przedstawicieli władz i instytucji, a także naszych pracowników, studentów i przyjaciół. Podczas uroczystości władze KPSW odebrały wiele gratulacji i życzeń, ale także uhonorowały najbardziej zasłużonych dla rozwoju uczelni pracowników oraz przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i kościelnych, wiele instytucji i współpracowników.

W podziękowaniu za okazywane przez lata wsparcie i życzliwość przy realizacji wielu przedsięwzięć i inicjatyw okolicznościowe Medale KPSW otrzymali: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński, Prymas Polski Metropolita Gnieźnieński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Rafał Bruski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Edward Hartwich, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Tyrawa, Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej, Prezydent Miasta Bydgoszczy Konstant Dombrowicz, Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Dorota Jakuta, Starosta Bydgoski Kazimierz Krasowski, Rektor Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego Sergiej Ilicz Jurij.

Założyciele oraz Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przyznali także Medale KPSW osobom, które przyczyniły się w znaczący sposób do rozwoju Uczelni oraz jego wieloletnim pracownikom. Wśród nich uhonorowano: prof. Krystynę Kwaśniewską, prof. Pawła Prusaka. prof. zw. Janusza Mellera , dr inż. Kazimierza Ciżkowicza, prof. zw. Andrzeja Czyżewskiego, prof. Zbigniewa Węgierskiego (na zdjęciu medal wręcza prorektor Helena Czakowska), prof. zw. Zbigniewa Witkowskiego, prof. zw. Aleksandra Szwedka, prof. Romana Lepperta, ks. dr Mariusza Kucińskiego, dyr. Andrzeja Stobrawę, panią Justynę Banach i pana Jarosława Grabowskiego. Medale otrzymały także osoby, które współpracują z Uczelnią, a swoimi inicjatywami wpływają na jej rozwój - o. Mariusz Bigiel SJ oraz o. Grzegorz Bochenek SJ.

Z okazji jubileuszu przyznano również statuetki KPSW, które powędrowały do rak przedstawicieli instytucji, z którymi uczelnia współpracuje od lat. Otrzymali je: Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty, dyrektor Ukraińsko-Polskiego Programu Finansów i Ubezpieczeń Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego, rektor Uniwersytetu Palckeho w Ołomuńcu, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy, Dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy, Proboszcz Parafii Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Prezes KPSW Astoria, Dyrektor Przedsiębiorstwa Wielobranżowego LECH oraz właściciele Biura Projektowego Delta.