Wiosna bez zasłony dymnej

Palaczy, także tych biernych zapraszamy 25 maja (środa) o godz. 11.00 do Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy na Konferencję Antytytoniową z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu pod hasłem „Wiosna bez zasłony dymnej". W programie ciekawe wykłady, a także garść profilaktyki - pomiary ciśnienia i cukru, badanie tlenku węgla w powietrzu wydychanym przez palaczy i osoby palące biernie oraz nauka samobadania piersi i jąder. Organizatorami spotkania są Państwowa Inspekcja Sanitarna i nasza uczelnia, a partnerami Zakład Promocji Zdrowia Regionalnego Centrum Onkologii oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Oddział Bydgoszcz.

Konferencja rozpoczyna się w KPSW o godz. 11.00 w sali 112 (ul. Toruńska 55-57)

Program konferencji:

11.00 - Rozpoczęcie i powitanie zaproszonych gości

11.30 - "Zdrowie dzieci a bierne palenie tytoniu" - wykład dr n. med. Iwony Sadowskiej-Krawczenko

12.10 - Uzależnienie od nikotyny jako furtka do innych uzależnień" - wykład Roberta Rejniaka, specjalisty psychoterapii uzależnień

12.45 - Wręczenie nagród laureatom konkursów plastycznych

13.00 - Zakończenie konferencji

Konferencji towarzyszyć będą stoiska edukacyjno - informacyjne RCO oraz IFMSA, a także wystawa prac laureatów wojewódzkich konkursów plastycznych w zakresie profilaktyki antytytoniowej. Stanowisko Centrum Onkologii będzie wyposażone w fantomy do nauki samobadania piersi i jąder, a stanowisko studentów medycyny w sprzęt do pomiaru ciśnienia, cukru oraz smokerlyzer do pomiaru tlenku węgla w powietrzu wydychanym przez palaczy oraz osoby palące biernie.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 14 krajach przez GATS (Global Adult Tobacco Survey, na przełomie 2009 i 2010 r):
  • w Polsce codziennie pali jedna trzecia mężczyzn (33,5 proc.) i jedna piąta kobiet (21 proc.)
  • okazjonalnie pali ok. miliona osób (3,3 proc. mężczyzn i kobiet)
  • Polacy najczęściej deklarują, że zaczęli palić w wieku 18-24 lat.
  • ponad 50 proc. palaczy chciałoby rzucić nałóg
  • prawie 60 proc. osób, które palą codziennie, sięga po pierwszego papierosa w pierwszych 30 minutach po przebudzeniu, w tym 23 proc. już w pierwszych 5 minutach.
  • 23 proc. badanych palaczy budzi się w nocy, aby zapalić papierosa
  • średnio palacz wydaje na papierosy miesięcznie ok. 208 zł.
  • mężczyzna-palacz wypala codziennie średnio 18 papierosów, kobieta - 16
  • 8,5 proc. palaczy uważa, że palenie nie powoduje poważniejszych chorób
  • jedna trzecia badanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 30 dni była narażona na bierne palenie w zamkniętym pomieszczeniu, w którym pracuje (badanie przeprowadzono przed wejściem w życie zaostrzonych przepisów zakazujących palenia w miejscach publicznych)