Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Konferencja „100 lecie Służby Więziennej. Sukcesy i nowe wyzwania” oraz konferencja „100 lat kurateli sądowej w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”

16 września 2019 r. w Katowicach odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa nt. „100-lecie Służby Więziennej. Sukcesy i nowe wyzwania”. Wykład inauguracyjny nt. „Służba Więzienna – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” wygłosił prof. Czesław Kłak, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki, Kryminologii i Nauk Penitencjarnych KPSW.

Podczas konferencji poruszono m.in. problematykę bezpieczeństwa i resocjalizacji osadzonych, pracy skazanych, resocjalizacji w warunkach wolności dozorowanej oraz readaptacji społecznej skazanych. W wykładzie inauguracyjnym prof. Czesław Kłak przedstawił ewolucję organizacji i funkcjonowania Służby Więziennej w kontekście przepisów prawa karnego i prawa karnego wykonawczego, zwracając m.in. uwagę na to, iż w Odrodzonej Polsce przyjęto rozwiązanie, iż to Minister Sprawiedliwości odpowiada za funkcjonowanie systemu penitencjarnego, jak również, że to w okresie międzywojennym powstały pierwsze polskie przepisy dotyczące zatrudnienia skazanych. Profesor podkreślił również, że Polska była prekursorem, jeżeli chodzi o zatrudnienie kobiet w więziennictwie, to bowiem Dekret Naczelnika Państwa z 8 lutego 1919 r. w sprawie tymczasowych przepisów więziennych wprost stanowił, że personel więzienny stanowią „dozorcy” i „dozorczynie”. Na koniec swego wystąpienia prof. Czesław Kłak zaproponował autorską koncepcją zmian przepisów prawa karnego wykonawczego, w celu usprawnienia wykonywania zadań przez Służbę Więzienną, m.in. dotyczących struktury systemu penitencjarnego oraz realizacji praw skazanych.

Z kolei w dniu 30 września 2019 r. odbyła się w Rzeszowie ogólnopolska konferencja naukowa „100 lat kurateli sądowej w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. Także podczas tego wydarzenia wykład inauguracyjny wygłosił prof. Czesław Kłak, prezentując założenia projektu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Prof. Czesław Kłak zaprezentował również wyniki swoich badań nt. skuteczności i efektywności wykonywania zadań przez kuratorów sądowych oraz propozycje modelowych zmian dotyczących organizacji i funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej. Podczas tego wydarzenia prof. Czesław Kłak odznaczony został Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą. Odznaczenie przyznane zostało m.in. za wkład w rozwój myśli penitencjarnej i prawa penitencjarnego.



 

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@akp.bydgoszcz.pl