Konstytucyjnoprawne aspekty członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w Unii Europejskiej: sześc lat po akcesji państw

Redaktor: Jiři Jirásek, Zbigniew Witkowski, Katarzyna Witkowska-Chrzczonowicz
Miejscowość i rok: Bydgoszcz 2010
Liczba stron: 166, format B5
ISBN: 978-83-89914-36-1
CENA: 46,20 zł 18,48 zł( w tym 5 % Vat)
Zamów książkę:

Spis treści Pobierz

"
Oddawany do rąk Czytelników tom stanowi zbiór artykułów świadczących o dorobku czeskiej i polskiej doktryny prawa konstytucyjnego na ich styku z prawem europejskim i jest próbą pogłębienia wiedzy o kierunkach przekształceń ustrojowych zachodzących w obu krajach z perspektywy prawnoporównawczej.

Pomysłodawcami i wykonawcami idei tomu są uczeni czescy Věra Jirásková z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Jiří Jirásek z Uniwersytetu w Ołomuńcu i po stronie polskiej Zbigniew Witkowski, współpracujący ze sobą od ponad dwudziestu lat. Teksty przeznaczone do publikacji w prezentowanym tomie ukazują podobieństwa, ale i różnice w podchodzeniu do spraw obecności naszych krajów w Unii Europejskiej, ukazują też dynamikę w podejściu do tych problemów polskiej i czeskiej doktryny prawa konstytucyjnego i prawa europejskiego, pozwalają także na zidentyfikowanie problemów, które wymagają szczególnej uwagi nauki prawa konstytucyjnego w obu krajach.

Cały tom ma, istotną wartość intensywnej, otwartej i szczerej wymiany poglądów i debaty naukowej pomiędzy uczonymi polskimi i czeskimi, a także debaty inspirującej badawczo obydwie strony. Podejmując wspomniane problemy naukowe, ale i praktyczne z ustrojowego punktu widzenia przez publikację tego tomu, Autorzy dokładają wartościową cegiełkę do badań nad ustrojami rozwijanymi w obu krajach."