Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji w ramach JŚWK

25 października 2019 r. Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji po raz pierwszy rozpoczęło organizowany od dziesięciu lat Kongres Jeden świat – wiele kultur.

Ideą Kongresu Jeden świat – wiele kultur jest tworzenie wspólnych obszarów dialogu, w których kreowane są nowe horyzonty myślowe, intelektualne tradycje oraz postawy i wartości dla przyszłych pokoleń.

W otaczającej nas rzeczywistości budowanie trwałych więzi społecznych stanowi jedną z podstaw dialogu społecznego opartego na prawdzie. Kongres jako międzynarodowa inicjatywa, corocznie stara odwoływać się do fundamentalnych obszarów ludzkiej egzystencji, nauka i innowacje to zagadnienia, które mocno wpisują się w życie człowieka. Wymiana poglądów naukowych oraz szeroko rozumiany dyskurs innowacyjności zaplanowany na dzisiejsze Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji to początek do powstania nowych idei, na których zbudowany zostanie sukces.

- Dynamiczne zmiany zachodzące we współczesnym świecie, wszelkie innowacje są oparte na wiedzy, nauce i badaniach. Są to jedne z elementarnych czynników kształtujących współczesną gospodarkę. Wszelkie innowacje koncentrują uwagę na licznych kombinacjach czynników zmierzających do powstania nowych tworów. Nauka jest motorem dla innowacyjności, promującej nowoczesne rozwiązania i nietuzinkowo myślących ludzi. To dzięki nim otwierają się drzwi na kreowanie i powstawanie nowych możliwości w wielu obszarach życia związanych z egzystencją każdego z nas. - rozpoczęła JM Rektor prof. KPSW dr Helena Czakowska, uroczyście otwierając Forum.

Podczas inauguracji Forum w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy gościliśmy m.in. J. Eksc. ks. bp. Jana Tyrawę, Panią Iwonę Kozłowską Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Panią Dorotę Byszewską-Miłosińską, Radcę Ministra Spraw Zagranicznych, Panią Małgorzatę Oborską Wicekuratora Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Panią Marię Fuzowską-Wójcik Dyrektora Departamentu Zbiorów Literatury Patentowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Pana dr Jana Wiśniewskiego Dyrektora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz przedstawicieli przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu biorących udział w naszym Forum.

JM Rektor wręczyła medale Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, instytucjom, które wsparły organizację wydarzenia:

- Pani Edycie Demby-Siwek, Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu której medal odebrała Pani Maria Fuzowska-Wójcik.

- Panu prof. Jackowi Czaputowiczowi, Ministrowi Spraw Zagranicznych RP, w imieniu Pana Ministra medal odebrała Pani Iwona Kozłowska. Pani Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, również otrzymała podziękowanie za pomoc przy organizacji wystawy towarzyszącej Kongresowi "Znani nieznani Polacy światu".

- Panu dr Janowi Wiśniewskiemu, Dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Na część naukową Forum składały się trzy panele dyskusyjne, w których udział wzięli reprezentanci przedsiębiorstw wystawiających się na Forum oraz przedstawiciele świata nauki: Nauka i własność intelektualna w Twojej firmie, Nauka i gospodarka – szanse i zagrożenia dla współpracy oraz Oferta kujawsko-pomorskich instytucji otoczenia biznesu dla przedsiębiorstw.

Jutro 26 października 2019 podczas II dnia Kongresu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna "Człowiek i nauka we współczesnym świecie" oraz konferencje tematyczne.

Współorganizatorami Kongresu są Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@akp.bydgoszcz.pl