Marcin Nawrot o tym, czym jest dyplomacja

KPSW odwiedził były ambasador w Azerbejdżanie
i Irlandii, wykładowca Akademii Dyplomatycznej
w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Nasz gość przyjechał do KPSW na spotkanie ze studentami zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.
W niezwykle ciekawym wykładzie dowiedzieliśmy się o charakterze pracy dyplomaty, zarówno z perspektywy formalnej, jak i czysto ludzkiej.
Do szeroko rozumianych zadań dyplomatów każdego szczebla należą: ochrona interesów swojego państwa i jego obywateli, zbieranie i przekazywanie informacji o zewnętrznej i wewnętrznej polityce państwa goszczącego dla państwa wysyłającego (tzw. biały wywiad), negocjowanie z władzami państwa przyjmującego w sprawach bieżących polityk, a także promowanie współpracy i przyjaznych stosunków między dwoma stronami.

Pan Ambasador Marcin Nawrot swoim wystąpieniem wyraził uznanie dla działalności KPSW. Studenci zainteresowali się formą pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Dowiedzieli się jak prowadzony jest nabór do Akademii Dyplomatycznej MSZ. Być może któryś z naszych przyszłych absolwentów wybierze ścieżkę zawodową w związaną z dyplomacją?