Niepodległa Polska. 1918 rok - wystawa

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do Spichrzy nad Brdą na wystawę pt. Niepodległa Polska. 1918 rok. Wernisaż odbędzie się 11 listopada.

Czas trwania ekspozycji:
11 listopada 2018 r. – 10 lutego 2019 r.
kuratorzy wystawy:
Anna Nadolska, Dariusz Leśniewski

Przygotowywany projekt wystawienniczy będzie traktować o dążeniu Polaków ku wolności, odrodzeniu i budowie nowoczesnego Państwa Polskiego po 123 latach zaborów (w przypadku Bydgoszczy po 146 latach zaborów) i powrocie Polski na mapę Europy. Przypadające w 2018 r. aż cztery 100. rocznice przełomowych w historii naszego kraju i regionu wydarzeń: zakończenie I wojny światowej (11 listopada 1918 roku), odzyskanie przez Polskę niepodległości (11 listopada 1918 roku), uzyskanie przez Polki praw wyborczych (28 listopada 1918 roku) oraz wybuch powstania wielkopolskiego (27 grudnia 1918 roku), skłaniają bydgoskie Muzeum Okręgowe do stworzenia ekspozycji wraz z działaniami edukacyjnymi, popularyzującej wiedzę na temat procesów odzyskania przez Polskę niepodległości w wymiarze zarówno ogólnopolskim, jak i lokalnym i regionalnym, wspierającej budowę pamięci zbiorowej i regionalnej Polaków związanej z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do wspólnego celu - wolnej Ojczyzny oraz promującej wśród szerokiego grona odbiorców wartości takie jak: wolność, solidarność, wspólnota państwowa i lokalna, poszanowanie godności oraz praw człowieka. Poza tym celem projektu jest włączenie głównie lokalnej społeczności w aktywne celebrowanie rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Realizacja powyższego projektu, przed którym postawiono takie, a nie inne cele, stanowi odpowiedź Muzeum na niedostatek wiedzy dotyczący historii Polski (szczególnie na poziomie lokalnym) w społeczeństwie, jaki jest od dłuższego czasu zauważalny w trakcie działań prowadzonych przez Muzeum wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych (zwłaszcza dzieci i młodzieży).

W ramach projektu będą organizowane również lekcje muzealne i warsztaty.

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

żródło: www.kulturawzasiegu.pl