Rok akademicki 2019/2020 rozpoczęty

5 października w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy zabrzmiał studencki hymn radości - Gaudeamus Igitur! Oficjalna część Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020 rozpoczęła się o godz. 12.00 w Auditorium Maximum w głównej siedzibie Uczelni przy ul. Toruńskiej 55-57 i była transmitowana na żywo przez uczelnianą telewizję.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Prezydenta Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Romana Czakowskiego, który przywitał zaproszonych gości. Następnie wysłuchaliśmy przemówienia inauguracyjnego JM Rektor, prof. KPSW, dr Heleny Czakowskiej. Rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020 wspólnie ze społecznością akademicką świętowało liczne grono zaproszonych gości, wśród których wymienić należy J. Eksc. ks. bp. Jana Tyrawę czy Pana Marka Gralika Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, jak i przedstawiciele administracji państwowej oraz środowisk akademickich.

-Rozpoczynamy dziś nowy rok akademicki, rok wytężonej pracy, nowych celów i zadań związanych, w szczególności z wprowadzoną od 2018 roku nową ustawą o szkolnictwie wyższym, zwaną Konstytucją dla Nauki, która wprowadza szereg zmian. W naszej Uczelni będą dokonywane sukcesywnie. W związku z powyższym, pragnę przedstawić nowego prorektora ds. Kształcenia, panią dr Beatę Bazeli, oraz nowego prodziekana panią mgr Beatę Witkowską. Od początku istnienia dbamy o dynamiczny rozwój Uczelni, zdobywając nowe uprawnienia do prowadzenia studiów na różnych poziomach kształcenia, systematycznie rozszerzając ofertę i dostosowując ją do potrzeb zmieniającego się rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Pragnę poinformować, że decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymaliśmy w minionym roku roku akademickim zgodę na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku Budownictwo oraz studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Pielęgniarstwo. – rozpoczęła JM Rektor.

Tradycyjnie podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego przedstawiany jest bilans osiągnięć minionego roku:

- Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy od lat zajmuje niekwestionowaną pozycję lidera w sektorze szkolnictwa niepublicznego. Nasza Uczelnia, to jedna z najprężniej rozwijających się szkół wyższych w kraju. Wg ministerialnych statystyk i raportu "Perspektyw" 2019 roku zajmujemy 1 miejsce w Bydgoszczy i 18 w kraju na ok 240 uczelni niepublicznych. Wysoką pozycję prowadzonego kierunku prawo na Uczelni potwierdził również Ranking Gazety Prawnej, gdzie Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii KPSW w 2019 r. zakwalifikowany został do wysokiej 5 pozycji wśród wszystkich uczelni niepublicznych w kraju. Wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość, a przede wszystkim obiektywnie wskazują, że "wysoka jakość kształcenia" nie jest jedynie pustym sloganem reklamowym.

Dynamicznie rozwijająca się działalność naukowo-badawcza znakomicie wpisuje się w objętą przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy misję Sapientiae Servientes - w służbie mądrości. Podstawowym zadaniem kadry akademickiej jest rozwój naukowy, a o prestiżu szkoły świadczą przede wszystkim jej naukowcy. JM Rektor uhonorowała medalami Sapientiae Servientes osoby, które w minionym roku akademickim 2019/2020 szczególnie przyczyniły się do rozwoju KPSW: ks. Krzysztofa Buchholza, duszpasterza akademickiego diecezji Bydgoskiej w latach 1992-2019, dr Marka Żmudę, wieloletniego pracownika Uczelni, który pełnił w latach 2011-2013 funkcję prodziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii KPSW oraz osoby, które uzyskały stopień naukowy: dr. Michała Czakowskiego, który w roku akademickim 2018/2019 uzyskał stopień naukowy doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie nadany Uchwałą Rady Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i dr. Dariusza Kuberskiego, który w roku akademickim 2018/2019 uzyskał stopień naukowy doktora  nauk prawnych w dyscyplinie prawo nadany Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Następnie odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku. Zgodnie z uczelnianą tradycją zostały wręczone Honorowe Tytuły Studenta KPSW oraz wyróżnienia za godną naśladowania postawę i wysokie oceny uzyskane w minionym roku akademickim. Prezydent KPSW wręczył stypendia ze środków własnych Uczelni za najlepsze wyniki na świadectwie dojrzałości.

Życzenia z okazji Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020 dla całej Społeczności Akademickiej Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przesłał Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

W tym roku wykład inauguracyjny zatytułowany "Sprawiedliwość jako wartość prawa karnego" wygłosił dr hab. Czesław Kłak, prof. KPSW.

O godzinie 18.00 w Kościele pw. św. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ul. Skarżyńskiego 4 w Bydgoszczy odbyła się Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Biskupa Jana Tyrawy, Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, Inaugurująca Rok Akademicki 2019/2020.