Rozwój fizyczny dzieci i młodzieży w rodzinach wiejskich

Autor: Grzegorz Nowicki
Miejscowość i rok: Bydgoszcz 2004
Liczba stron: 183, format B5
ISBN: 83-89914-00-X
CENA: 29,40 zł 11,76 zł ( w tym 5 % Vat)
Zamów książkę:

Spis treści Pobierz

"
Celem autora było przedstawienie i analiza wyników badań dotyczących rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży obu płci z regionu kujawsko-pomorskiego. Równocześnie książka przybliża Czytelnikowi problematykę niejednakowych szans rozwoju fizycznego młodych ludzi ze środowisk wiejskich. Podczas badań brano pod uwagę różne parametry, określające budowę fizyczną i poziom rozwoju somatycznego grup młodzieży wiejskiej takie, jak: wysokość ciała, masa ciała, długość kończyn (górnych i dolnych), długość głowy z szyją, grubość fałdów skórno-tłuszczowych (np. brzusznego, podłopatkowego), obwód klatki piersiowej czy wiek wystąpienia pierwszej miesiączki u dziewcząt.

Badaniami objęto młode pokolenie z rodzin inteligencji wiejskiej, rolników indywidualnych (chłopskich) i robotników rolnych. W celu lepszego opisu wybranych podgrup, autor dołączył do sfery swych zainteresowań także dzieci i młodzież miejską. Metoda komparatystyczna posłużyła do ciekawej analizy i przedstawienia zebranych danych. Okazało się, że - pod względem rozwoju fizycznego - młodzież miejska przewyższa młodzież wiejską niemal we wszystkich parametrach. Co więcej, inaczej niż w rodzinach miejskich i inteligencji wiejskiej, młodzi ludzie rekrutujący się z podgrupy chłopskiej i robotników rolnych, częstokroć nie osiągają poziomu rozwoju fizycznego swych rodziców, co może skłaniać do sformułowania tezy o pewnym regresie w tym aspekcie życia. "Skłonny jestem przypuszczać, że różnice biologiczne pomiędzy poszczególnymi środowiskami rodzinnymi - objętymi badaniami - są spowodowane przede wszystkim ich warunkami bytowymi" - twierdzi autor.

Publikacja z pewnością zainteresuje studentów wychowania fizycznego i osoby nie związane bezpośrednio z tematem."