O szkole w wielkim mieście

Jaki wpływ na wychowanie ma dziś szkoła, kościół, rodzina? Nad tymi zagadnieniami zastanawiać się będą specjaliści z regionu i wybitni goście z całego kraju, którzy uczestniczyć będą w seminariach organizowanych przez Wydział Pedagogiczny KPSW. Pierwsze z nich, z udziałem prof. dr hab. Marii Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego, odbyło się 14 grudnia.

Proces wychowania jest niezwykle złożony, uwarunkowany wieloma czynnikami i realizowany w kontekście zróżnicowanych środowisk wychowawczych. Do kluczowych należą: rodzina, szkoła kościół. Czym są te środowiska dzisiaj, jak funkcjonują i jakim przemianom podlegają? Dyskusja nad powyższymi zagadnieniami, z udziałem zaproszonych gości specjalnych podjęta zostanie w ramach trzech seminariów pod hasłem „Współczesne środowiska wychowawcze - stan obecny i kierunki przemian" Będą one realizowane na przełomie roku akademickiego 2009/2010.

Pierwsze, poświęcone „Szkole jako środowisku wychowawczemu" odbyło się 14 grudnia 2009. Gościem specjalnym była prof. dr hab. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. dr hab. Maria Mendel od wielu już lat pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Tam też zdobyła kolejne stopnie w pracy naukowej - pracując w Instytucie Pedagogiki. W kolejnych latach doktoryzowała się, a następnie po uzyskaniu habilitacji została profesorem nadzwyczajnym, a w lutym 2009 otrzymała tytuł profesora W tym czasie pełniła również różne funkcje. Była Dyrektorem Instytutu Pedagogiki , obecnie jest Prorektorem do spraw kształcenia oraz Kierownikiem Zakładu Pedagogiki Społecznej. Zainteresowania prof. M.Mendel zlokalizowane są w obszarze pedagogiki społecznej jednej z głównych i podstawowych subdyscyplin pedagogicznych. Zajmuje się problematyką edukacji społecznej, czyli tym jak funkcjonują podstawowe środowiska wychowawcze w społecznościach lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska szkoły i rodziny. Pani profesor jest autorką koncepcji tak zwanej pedagogiki miejsca - mówiącej o tym wszystkim co dzieje się w bezpośredniej przestrzeni życia człowieka, a co ma wpływ na jego rozwój oraz jak te miejsca animować, ożywiać by stawały się przestrzenią rozwoju. Podczas wykładu przedstawi refleksje na temat środowiska szkoły - tego jak funkcjonuje ta instytucja w mieście - czy i jakie stwarza szanse dla rozwoju dzieci i młodzieży, czy też rodzi określone zagrożenia.

Kolejne seminaria odbędą się w 2010 roku. Dyskusja na temat „Kościół jako środowisko wychowawcze" odędzie się w lutym, a gościem specjalnym będzie ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz (UMK). O „Rodzinie jako środowisku wychowawczym" specjaliści rozmawiać będą w kwietniu, pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Kwak (UW).

Organizatorem seminarium jest Wydział Pedagogiczny KPSW, a jego pomysłodawcami prof. nadzw. dr hab. Roman Leppert i prof.nadzw. dr hab. Mariusz Cichosz.