Studia w Turcji? Dlaczego nie!

Studia za granicą to niepowtarzalna okazja na zdobycie wiedzy, szlifowanie języka, poznanie innych krajów, kultur oraz nowych przyjaciół. Taką szansę daje naszym studentom program Erasmus oraz porozumienia, które KPSW podpisała z zagranicznymi uczelniami. Osoby zainteresowane kontynuowaniem nauki na zagranicznej uczelni w semestrze letnim 2010/2011 mogą składać wnioski do końca listopada 2010.

Jednym ze studentów KPSW, który skorzystał z takiej szansy jest Jarosław Burzyński, student filologii angielskiej, który ostatni semestr minionego roku akademickiego spędziła w Turcji - na Selcuk University w Konyi.

Co skłoniło go do wyjazdu w tak odległe i orientalne miejsce? - Od zawsze fascynowała mnie kultura Bliskiego Wschodu i chciałem zobaczyć, jak życie tam wygląda "od środka". To, co zobaczyłem na miejscu w pewnym sensie odzwierciedlało moje oczekiwania. Na pewno jedną z rzeczy, która charakteryzuje wszystkich mieszkańców Turcji bez wyjątku jest wielka gościnność i chęć niesienia pomocy. Niezależnie od tego, gdzie się udaliśmy, wszędzie byliśmy przyjmowani bardzo otwarcie, dla miejscowej ludności w pewnym sensie byliśmy "interesujący". Entuzjazm Turków nie słabł nawet pomimo faktu, ze miedzy nami istniała bariera językowa - wspomina student.

A jak wyglądały codzienne zajęcia na tureckim uniwersytecie? - Większość z wybranych przez nas kursów nie była typowymi kursami językowymi, a dotyczyła kwestii społeczno-politycznych, które mnie osobiście bardzo interesują. Prowadzący opowiadali bardzo ciekawie i na wiele kwestii patrzyli z neutralnego punktu widzenia, co również mnie ucieszyło, gdyż była możliwość wymiany poglądów. Jedną z prac zaliczeniowych pisałem na temat Ludobójstwa Ormian, co w Turcji jest tematem tabu. Pomimo, ze moja praca napisana została z punktu widzenia Ormian, profesor absolutnie nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Co więcej, nasza polemika nie była agresywna, a dyskusja, podobnie, jak na innych kursach bardzo merytoryczna. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, ze ten, kto chciał słuchać i uczestniczyć w dyskusji, z kursów mógł wynieść naprawdę sporo - zapewnia stypendysta Erasmusa.

Więcej relacji, także ze studiów w Bradford College, w zakładce Współpraca zagraniczna/Studia za granicą.

Kto może skorzystać z programu Erasmus?

• ukończyli I rok studiów,
  • posługują się w stopniu dobrym wymaganym językiem obcym,
  • posiadają silną motywację i chęć zdobywania nowych doświadczeń

Podstawowe zasady wyjazdu w ramach programu LLP - Erasmus:

• pobyt trwa od 3 do 12 miesięcy,
  • student może wyjechać za granicę dwa razy: raz na praktykę i raz na studia.
  • w uczelni partnerskiej student jest zwolniony z opłat czesnego,
  • w trakcie pobytu student otrzymuje stypendium oraz dofinansowanie ze strony KPSW w postaci zwolnienia z części czesnego,

Dokąd student KPSW może wyjechać na studia w ramach programu Erasmus:

• SELCUK UNIVERSITY W TURCJI - oferta dla studentów wszystkich kierunków! Studia w języku angielskim!
  • UNIVERSITY OF THESSALY W GRECJI - oferta dla studentów Wydziału Ekonomii, wymagany j. angielski,
  • BRADFORD COLLEGE W WIELKIEJ BRYTANII - oferta dla studentów kierunku pedagogika, wymagany j. angielski
  • ASKARAY UNIVERSITY W TURCJI - studia dla studentów geodezji i kartografii, pedagogiki, administracji, filologii angielskiej, wymagany j. angielski
  • SCHOOL OF PEDAGOGICAL AND TECHNOLOGICAL EDUCATION (ASPETE), GRECJA. Oferta dla studentów Wydziału Pedagogicznego i Technicznego.
  • DAUGAVPILLS UNIVERSITY na Łotwie - studenci pedagogiki, ekonomii, filologii angielskiej, wymagany j. ang.
  • PERTH COLLEGE, WIELKA BRYTANIA. Oferta przeznaczona dla studentów kierunków pPedagogika i filologia.

Wyjazdy poza programem Erasmus (umowy międzyuczelniane):

• TARNOPOLSKI PAŁƒSTWOWY UNIWERSYTET EKONOMICZNY NA UKRAINIE - oferta dla studentów kierunku ekonomia. Uwaga! Studia w języku polskim, rosyjskim lub angielskim! Wyjazd na podstawie umowy międzyuczelnianej.
  • UNIVERSITY OF INTERNATIONAL BUSINESS, KAZACHSTAN. Oferta dla studentów Wydziału Ekonomii, Administracji i Stosunków Międzynarodowych.

Nabór na semestr letni roku akademickiego 2010/2011 do końca listopada 2010. Zasady rekrutacji studentów Kujawsko - Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy na www.kpsw.edu.pl zakładka Współpraca zagraniczna/Rekrutacja 2010/2011