Święto 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Toruniu

W zeszłą sobotę 31 sierpnia  na stadionie sportowym przy Ośrodku Szkolenia CSAiU w Toruniu odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy OT połączona obchodami pierwszego święta 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Udział w wydarzeniu brali udział reprezentanci KPSW.

Przysięgę na sztandar złożyło ok. 160 ochotników, którzy ukończą szkolenie podstawowe i rozpoczną tym samym 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8K-PBOT. Odbyła się również msza święta w intencji żołnierzy.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT liczy już ponad 1000 terytorialsów, w tym ponad 150 kobiet. Zgodnie z Decyzją Nr 24/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 lutego 2019 roku w sprawie nadania imienia patrona i ustanowienia dorocznego święta, gen. bryg. Elżbieta ZAWACKA, ps. „Zo” została jej patronem. Data święta 8K-PBOT 10 września,  nawiązuje do dnia, w którym Elżbieta Zawacka powróciła z Londynu, po ukończeniu szkolenia Cichociemnych, skacząc ze spadochronem na teren okupowanej Polski. W tym też dniu Elżbieta Zawacka otrzymuje swój pierwszy Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Galeria z wydarzenia na stronie: www.torun.wyborcza.pl