Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

EN RU UA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W najbliższą niedzielę 11. listopada odbędą się Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów KPSW do udziału w uroczystościach. 

O programie i przygotowaniach uroczystości poinformowali na konferencji prasowej 5 listopada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.

Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że wspólne świętowanie będzie okazją do manifestowania i uczczenia niepodległości.

"Niedzielne obchody odzyskania niepodległości w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w bydgoskiej Katedrze o godzinie 11. Następnie włączamy się do akcji wspólnego śpiewania hymnu narodowego. Kolejnym punktem obchodów będzie przemarsz na Plac Wolności. Tam odbędą się uroczystości, na które zapraszam wszystkich, myślę, że w ten sposób będziemy mogli zamanifestować i uczcić naszą niepodległość" - poinformował wojewoda.

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska zaznaczyła, że IPN przez cały rok podejmuje akcje edukacyjne i promujące historię walki o niepodległość.  

 "W najbliższy piątek odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu Przystanek Niepodległa. Uroczystość poprzedzi otwarcie wystawy IPN pod nazwą: Należy stworzyć niepodległe państwo polskiej (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920"-  mówiła Cisewska.

Kurator oświaty podkreślił, że uczniowie „zdali egzamin” z organizacji święta.

"W naszym województwie nie ma ani jednej szkoły, która nie organizowałaby jakiegoś wydarzenia związanego z 100-leciem odzyskania niepodległości. Świętowanie ma być radosne, ale nie pozbawione zadumy. Szkoły stanęły na wysokości zadania, przygotowując wystawy i prelekcje dotyczące uroczystości" - zaznaczył Marek Gralik.

Zwieńczeniem oficjalnych uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości będzie koncert pt. "Pieśni dla Niepodległej" w Kinoteatrze Klubie IWSZ przy ulicy Dwernickiego 1, który rozpocznie się o godzinie 18. Inicjatorem wydarzenia jest poseł na Sejm RP Bartosz Kownacki."

żródło: http://www.bydgoszcz.uw.gov.pl

 

 

 

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa
w Bydgoszczy

ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@kpsw.edu.pl