Wolontariusze z misją w Indiach

W poniedziałek, 16 sierpnia 2010 roku do Indii wyruszyła grupa bydgoskich wolontariuszy. To już druga wyprawa studentów działających w ramach projektu „Studenci dla Indii" - wolontariackiej misji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

Sześcioro wolontariuszy, w tym ich opiekun - koordynator projektu o. Grzegorz Bochenek, polecieli najpierw do Delhi, a następnie pociągiem dojechać na południe Indii do stanu Karnataka, do wioski Manvi. Tam, podobnie jak rok wcześniej pracować będą z dziećmi Dalitów, czyli najuboższej i wykluczonej z hinduskiego podziału kastowego części społeczeństwa. Są one uczniami szkoły zbudowanej przez przebywających na misji jezuitów. W tej właśnie placówce nasi wolontariusze spędzą najwięcej czasu. W Manvi pomagać będą przy remontach i przy rozbudowie szkoły oraz organizować gry i zabawy dla hinduskich uczniów.

Polscy wolontariusze przez blisko rok przygotowywali się do tej wyprawy, nie tylko mentalnie, ale także finansowo. Młodzi ludzie organizowali zbiórki pieniędzy na terenie uczelni, koncert charytatywny w „Kubryku Pod Pokładem", pozyskiwali pieniądze od sponsorów. Najwięcej jednak udało im się uzbierać dzięki sprzedaży kalendarzy - cegiełek. Kalendarz Indie 2010 był autorskim pomysłem wolontariuszy. To oni wykonali zawarte w nim zdjęcia, wybierali zawarte na stronach kalendarza cytaty, zajęli się opracowaniem graficznym oraz sprzedażą. Dzięki tym wszystkim działaniom, studentom udało się pozyskać około 2 tysięcy dolarów, które będą bardzo dużym wsparciem przy budowie kolejnych obiektów szkoły.

Do Indii wyruszyło pięcioro studentów, nie tylko Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, ale także Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Wszyscy w ostatnich miesiącach bardzo intensywnie zaangażowali się w projekt „Studenci dla Indii". Studenci finansują podróż z własnej kieszeni, a nasza uczelnia wsparła ich opłacając niezbędne szczepienia.