WYKŁAD DR. KRZYSZTOFA MAZURA

W imieniu Ks. Biskupa Jan Tyrawy zapraszam na wykład DR. KRZYSZTOFA MAZURA pod tytułem: „CO NAM POZOSTAŁO Z IDEAŁÓW SOLIDARNOŚCI?” Spotkanie odbędzie się 27 LUTEGO (WTOREK) O GODZ. 19.00 W AULI WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W BYDGOSZCZY (UL. GRODZKA 18).

Krzysztof Mazur jest politologiem, filozofem, doktorem nauk politycznych, specjalizuje się w filozofii społecznej orazzarządzaniu publicznym. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Klubu Jagiellońskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W latach 2009-2010 współpracował z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Laureat  Nagrody im. Artura Rojszczaka przyznawanej przez Fundację na rzecz  Nauki Polskiej (2012). Członek redakcji kwartalnika „Pressje”. Redaktor książki Edwarda Abramowskiego "Zagadnienia socjalizmu" (Kraków 2012). Autor książki  "Przekroczyć nowoczesność. Projekt  polityczny ruchu społecznego Solidarność” (Kraków, 2017).

Książka "Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu  społecznego Solidarność" autorstwa dr Krzysztofa Mazura rekonstruuje  myśl polityczną największego w dziejach świata ruchu społecznego. Według interpretacji autora korzeni ideowych „Solidarności” nie  należy szukać w żadnej konkretnej tradycji myślenia  politycznego, gdyż wyrastała ona wprost z doświadczenia jego  twórców. Dlatego w tym kontekście powinniśmy mówić nie tyle o  rewolucji społecznej czy politycznej, ale przede wszystkim o rewolucji  moralnej czy wręcz egzystencjalnej. Jednocześnie działaczy  związkowych cechowała niezwykła swoboda sięgania po bardzo różne  tradycje, które miały pomóc wyrazić to doświadczenie. Stąd  znajdziemy w myśli „Solidarności” elementy republikańskie, socjalistyczne czy wyraźne inspiracje Katolicką Nauką Społeczną.  Ostatecznie jednak ten unikalny sposób myślenia o człowieku i wspólnocie politycznej nie przetrwał do naszych czasów, gdyż po 1989 r. Polska przyjęła zupełnie inną tradycję myślenia. Nowożytna wizja polityki oddzielająca moralność od sprawczości ustanawiała  zupełnie inne ramy, niż te kategorie, z których wyrastała „Solidarność”. Stąd tytułowe "przekroczenie nowoczesności".
 Ks. dr Sylwester Warzyński Rzecznik Diecezji Bydgoskiej