Kubańska Czarna Wiosna i Bydgoski Marzec

Serdecznie zapraszamy studentów na wernisaż wystawy "Solidarni z Kubą", który odbędzie się w piątek 18 marca 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20). Wśród gości będą prześladowani na Kubie więźniowie polityczni. Wystawa stanowi jeden z punktów uroczystości jubileuszowych obchodów 30. rocznicy Bydgoskiego Marca.

17 marca minęła kolejna rocznica Czarnej Wiosny na Kubie. 8 lat temu reżim Castro zorganizował zmasowany atak na dysydentów kubańskich, aresztując i skazując ich na wieloletnie wyroki pozbawienia wolności. W sumie skazano 75 osób. W Polsce Czarną Wiosnę na Kubie wspominać będziemy z bohaterami bydgoskich wydarzeń Marca'81 - prowokacji władz PRL przeciwko działaczom NSZZ Solidarność. 19 marca 1981 roku działacze związku zostali brutalnie pobici przez Milicję Obywatelską podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej. Wydarzenia te wywołały falę protestów opozycji demokratycznej w całym kraju.

Podczas obchodów 30. rocznicy Bydgoskiego Marca w Galerii Miejskiej bwa będzie można zobaczyć wystawę zdjęć z Kuby. W tym samym miejscu odbędzie się spotkanie z kubańską opozycją. Gośćmi specjalnymi będą Rolando Jimenez Posada, więzień Czarnej Wiosny, zwolniony we wrześniu br. oraz Magdelivia Hidalgo, założycielka ruchu FLAMUR.