ZAINAUGUROWALIŚMY ROK AKADEMICKI 2016/2017!

1 października w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy zabrzmiał Gaudeamus Igitur! Oficjalna część Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017 rozpoczęła się o godz. 12.00 w Auditorium Maximum w głównej siedzibie Uczelni przy ul. Toruńskiej 55-57.

Prezydent KPSW Roman Czakowski, powitał zaproszonych gości. Następnie wysłuchaliśmy przemówienia inauguracyjnego JM Rektor, prof. KPSW, dr Heleny Czakowskiej. W tym niezwykle uroczystym dniu wspólnie ze społecznością akademicką świętowało wielu zaproszonych gości.
- Inauguracja to czas na ważnych podsumowań, jak i podejmowania planów na kolejne miesiące pracy Uczelni. To także chwila w której wyróżniamy najlepszych absolwentów oraz witamy nowych studentów, którzy składają uroczyste ślubowania. Uroczystość a rozpoczyna kolejny rok ciężkiej pracy, jednak przez społeczność akademicką uważana jest za jedno z najbardziej radosnych świąt – powiedział Prezydent KPSW.
- Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa permanentnie dba aby pozycja naukowo-dydaktyczna naszej Uczelni była na najwyższym poziomie. Nowo przyjęci studenci są dla mnie świadectwem tego, iż nasze starania są widoczne i doceniane. Prócz wiedzy pragniemy ofiarować naszym studentom swego rodzaju przekaz kulturowy z przejrzystym systemem wartości, które są decydentem tego jakimi jesteśmy ludźmi – mówiła JM Rektor.

Tradycyjnie podczas inauguracji roku akademickiego przedstawiany jest bilans osiągnięć minionego roku oraz prezentuje się zamierzenia i plany na przyszłość.
- Wzbogacanie oferty dydaktycznej dostosowanej do potrzeb edukacyjnych oraz prognoz na rynku pracy, sprawia, że Uczelnia corocznie proponuje kandydatom nowe, prestiżowe kierunki i specjalności. Nasza oferta edukacyjna jest na tyle atrakcyjna, że mimo niżu demograficznego, liczba nowoprzyjętych studentów utrzymuje się co roku na tak samo wysokim poziomie. Co nas niezmiernie cieszy, w tym roku jest nawet trochę wyższa niż w poprzednim – powiedziała JM Rektor.
W minionym roku akademickim utworzone zostały trzy jednostki organizacyjne: Instytut Prawa, Centrum Studiów Zaawansowanych i Badań Naukowych oraz Instytut Nauk Ekonomicznych. Nasze osiągnięcia oraz liczne inicjatywy sprawiły, iż zdobyliśmy renomę solidnej, prężnie rozwijającej się Uczelni. Potwierdzają to kolejne pozytywne wyniki oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej z przeprowadzonych w minionym roku akademickim wizytacji na kierunkach: informatyka i pedagogika.

Podczas uroczystości zostały przyznane odznaczania państwowe. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki, odznaczeni zostali:
1. ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI – JM Rektor, prof. KPSW, dr Helena Czakowska
2. SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI – prof. KPSW,  ks. dr Mariusz Kuciński

W każdej Uczelni wyższej podstawowym zadaniem kadry akademickiej jest rozwój naukowy, a o prestiżu szkoły świadczą przede wszystkim jej naukowcy. JM Rektor uhonorowała dyplomami gratulacyjnymi i medalami uczelnianymi osoby, które w minionym roku akademickim 2016/2017 uzyskały wyższe stopnie i tytuły naukowe.

Następnie odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku. Zgodnie z uczelnianą tradycją zostały wręczone Honorowe Tytuły Studenta KPSW za rok akademicki 2016/2017 za wybitne osiągnięcia naukowe oraz godną naśladowania postawę.  Prezydent KPSW wręczył stypendia ze środków własnych Uczelni za najlepsze wyniki na świadectwie dojrzałości. Jak co roku przyznane były tez stypendia sportowe dla studentów, którzy osiągają w sporcie wysokie wyniki i reprezentują nasz region w zawodach. Zostały też wręczone decyzje uprawniające do  bezpłatnego studiowania kolejnym stypendystom  Programu Stypendialno-Edukacyjnemu „Step” – potomkom polskich zesłańców z Kazachstanu.

W tym roku wykład inauguracyjny zatytułowany „Zrównoważenie rolnictwa na świecie”, wygłoszony został przez dr hab. Annę Matuszczak, prof. UEP (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Tegoroczną inaugurację uświetnił występ Chóru Kameralnego PRO ARTE oraz Chóru Cantus działających przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu, pod dyrekcją dr hab. Moniki Wilkiewicz i dr hab. Grażyny Wolter-Kaźmierczak. Wieczorem w Katedrze Bydgoskiej przy ul. Farnej 2 odbyła się Msza Święta Inaugurująca Rok Akademicki 2016/2017 koncelebrowana pod przewodnictwem JE Biskupa Jana Tyrawy, Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej.