prof. KPSW dr hab. Jacek Chwałek

prof. KPSW, dr hab. Jacek Chwałek - Absolwent Wydziału Handlu Wewnętrznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH), a następnie pracownik naukowy i wykładowca na tym Wydziale, aż do jego likwidacji w pierwszej połowie lat 90. W latach 1989-1990 stypendysta Fundacji Aleksandra Humboldta - Institut für Angewandte Innovationsforschung na Uniwersytecie w Bochum i Institut für Marketing na Uniwersytecie w Münster. W 1989 r. obronił pracę habilitacyjną dotyczącą innowacji w handlu. Od 1991 r. zajmuje się doradztwem gospodarczym w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem i zarządzania strategicznego. Autor ponad 120 publikacji z dziedziny nauk handlowych i zarządzania przedsiębiorstwem oraz ponad 200 analiz biznesowych, biznesplanów, strategii przedsiębiorstw i innego rodzaju ekspertyz z zakresu doradztwa gospodarczego. Od 2011 r. wykładowca w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej na stanowisku profesora.

Wybrane publikacje naukowe
Monografie naukowe:
• Chwałek J., Obsługa klienta. Jakość usług, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011, s. 207.
• Chwałek J., Wiesław Ciechomski, Zofia Mielczarczyk, Halina Szulce, Ekonomika handlu. Podręcznik, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 2011, s. 186.

Artykuły w czasopismach naukowych:
• Chwałek J., Produkt turystyczny na przykładzie powiatu ostrowieckiego, "Badania Naukowe" 2010, nr 25/2.
• Chwałek J., Regulacyjne wspomaganie procesów modernizacyjnych na przykładzie rynku wagonów towarowych w Polsce, „Roczniki Ekonomiczne KPSW w Bydgoszczy” 2019, nr 12.
• Chwałek J., Jerzyński R., Wpływ transformacji bankowości detalicznej w Polsce w latach 2008–2017 na jej efektywność na przykładzie ING Bank Śląskiego S.A., „Roczniki Ekonomiczne KPSW w Bydgoszczy” 2019, nr 12.
• Chwałek J., The reform od the electric energy system in Ukraine, „Roczniki Ekonomiczne KPSW w Bydgoszczy” 2018, nr 11.
• Chwałek J., Alians strategiczny jako droga do innowacji, „Roczniki Ekonomiczne KPSW w Bydgoszczy” 2013, nr 6.
• Chwałek J., (współautor Valerij Zemnukhov)), Problemy sektora produkcji wagonów w Ukrainie w latach 2011-2018 (Проблеми галузі вагонобудування в Україні в період 2011-2018), eDialog, 2019, nr 5 (53), s. 10.
• Chwałek J., Analiza strategiczna i kształtowanie strategii przedsiębiorstwa jednoproduktowego na przykładzie Warszawskich Zakładów Mechanicznych „PZL-WZM” w Warszawie SA, "Handel wewnętrzny" 2015, nr 5, ss. 102-121.
• Chwałek J., Kierunki innowacji w handlu, "Handel Wewnętrzny" 2014, nr 2, s. 87-102.
Rozdziały w monografiach naukowych:
• Chwałek J., Analiza SWOT - teoria a praktyka, [w:] Szot -Gabryś T. (red.), Wiedza i innowacje w rozwoju gospodarki i organizacji, wyd. Wyższej Szkoły Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach, Kielce 2010.

Ekspertyzy:
• Chwałek J., Raport z due diligence, Chemkop sp. z o.o, 2010, s. 5-23 (ekspertyza)
• Chwałek J., Memorandum informacyjne, Pektowin SA, 2010, s. 1-49 (ekspertyza)
• Chwałek J., KAPE SA Analiza strategiczna, KAPE SA, 2010, s. 6-60, 88-100 (ekspertyza)
• Chwałek J., Największe firmy sektora produkcji i dystrybucji stali na Ukrainie, Raport dla Odmet SA, współautorstwo i redakcja całości, ss. 165 (ekspertyza), luty 2019
• Chwałek J., Studium wykonalności digitalizacja i opracoanie zasobów filmowych i okołofilmowych ze zbiorów filmoteki narodowej – Instytutu Audiowizualnego ich upowszechnianie poprzez zaawansowaną i wielofunkcujną internetową platformę cyfrową „szukaj w zasobach”, grudzień 2019,  (ekspertyza), ss.175.
• Chwałek J., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studium wykonalności udostępnianie zasobów kultury przy zastosowaniu technologii nowej generacji– AI (ARTIFICIAL INTELLIGENCE), DIGITALIZACJA FONOTEKI WFDIF ORAZ CYFROWA REKONSTRUKCJA POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH, ss. 149 stron, Empiria Consulting Sp. z o.o., październik 2018 (ekspertyza).
• Chwałek J., ZNTK "Mińsk Mazowiecki". Oddział Ciepłownia, Memorandum informacyjne, Empiria Consulting Sp. z o.o., ss. 56, maj 2018 (ekspertyza).
• Chwałek J., Analiza sektora elektroenergetyki Ukrainy - wersja robocza, raport dla Uniserv Piecbud, Empiria Consulting i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, (ekspertyza) Grudzień 2017, ss. 136.
• Chwałek J., Wybrannyje inżyniernyje kompanii rabotajuszczie w obłastii awtomobilnoj promyszliennosti w Polsze, raport dla Tucana Engeneering Warsaw sp. z o.o., Empiria Consulting sp. z o.o., Marzec 2017, ss. 52 (ekspertyza).
• Chwałek J., Ameks - Inżynierska Spółka Akcyjna, Memorandum informacyjne, Empiria Consulting sp. z o.o., Maj 2017, ss.41 (ekspertyza)
• Chwałek J., Strategia Zakładu Produkcyjno-Handlowego Artykułów Gospodarstwa Domowego "Mesko-AGD" sp. z o.o. na lata 2016-2021; IDA Management Sp. z o.o., Kwiecień 2016, ss. 5-53; 62- 73 (ekspertyza).
• Chwałek J., Memorandum informacyjne. Ekspertyza na zlecenie FDK Factory sp. z o.o., Warszawa 2015, s. 51.
• Chwałek J., Założenia do biznesplanu. Ekspertyza na zlecenie firmy prowadzącej aparthotele. Warszawa 2015. s.15.