prof. AKP, dr Dariusz Kala

prof. AKP, dr Dariusz Kala - Sędzia Sądu Najwyższego, doktor nauk prawnych. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Prowadzący wykłady i szkolenia dla sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów powyższych grup zawodowych. Autor kilkudziesięciu opracowań z zakresu prawa karnego materialnego, postępowania karnego, postępowania w sprawach o wykroczenia, odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, teorii i filozofii prawa, relacji mediów i wymiaru sprawiedliwości, kultury języka polskiego w praktyce prawniczej.

WYKAZ PUBLIKACJI

Redakcje monografii zbiorowych:

1. Kala D., Zgoliński D. (red.), Postępowanie przed sądem I instancji w znowelizowanym procesie karnym, Wolters Kluwer, Warszawa 2018.
  2. Kala D., Juchacz W., Zgoliński I. (red.), Odpowiedzialność za wypadki drogowe. Aspekty karnoprawne i procesowe, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Kazimierza Kujawskiego, Inowrocław 2018, ss. 309.

Artykuły i rozdziały w monografiach zbiorowych:

1. Kala D., Zakres rozpoznania sprawy w postępowaniu apelacyjnym, [w:] Lach A. (red.), Postępowanie karne po nowelizacji z dnia 11 marca 2016 roku, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
  2. Kala D., Procedura dochodzenia roszczeń z tytułu niesłusznego skazania, tymczasowego aresztowania i zatrzymania [w:] Lach A. (red.), Dochodzenie roszczeń cywilnych a proces karny, Wolters Kluwer, Warszawa 2018.
  3. Kala D., Zatrzymanie osoby w celu doprowadzenia jej do organu prowadzącego postępowanie karne – uwagi na tle regulacji konstytucyjnych i konwencyjnych, [w:] Kala D., Zgoliński I. (red.), Postępowanie przed sądem I instancji, Wolters Kluwer, Warszawa 2018.
  4. Kala D., Skazanie bez rozprawy na wniosek prokuratora w sprawach o przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego, [w:] Kala D., Juchacz W., Zgoliński I. (red.), Odpowiedzialność za wypadki drogowe. Aspekty karnoprawne i procesowe, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Kazimierza Kujawskiego, Inowrocław 2018, s. 111-130.
  5. Kala D., O sprawiedliwości prawa i prawie do sprawiedliwości, [w:] Scientia nobilitat. Rozważania o prawie i jego stosowaniu. Księga jubileuszowa dedykowana Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, praca recenzowana, KSSiP, Kraków 2019.
  6. Kala D., O pozaprocesowych funkcjach tymczasowego aresztowania, "TEKA Komisji Prawniczej PN oddział w Lublinie" 2020, t. XIII (nr 2).