Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki

Archiwum MODN

IV MODN 2015

III MODN 2014

12 kwietnia br. w ramach Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki zapraszamy do udziału w I Problemowej Konferencji Naukowej z Zakresu Dobrych Praktyk pt. „Wieloprofilowa pomoc osobom ze spektrum autyzmu (ASD)". W czasie konferencji zostaną poruszone kwestie prawnego funkcjonowania osób z autyzmem, kształtowania umiejętności społecznych i komunikacyjnych, przygotowania do samodzielności osób dorosłych z autyzmem czy też aktywizacji zawodowej.

 

Organizatorem konferencji jest Wydział Pedagogiczny i Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego KPSW wraz z Polskim Towarzystwem Integracji Sensorycznej w Warszawie i Centrum Terapii „egeo" w Bydgoszczy.

 

Konferencja odbędzie się 12 kwietnia w godz. 9.00-18.00 w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przy ul. Piotrowskiego 12-14 w auli 308.

 

Szczegółowy program konferencji do pobrania tutaj.

 

Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj.

 

Koszt udziału w konferencji naukowej - 30 zł od osoby (zwolnieni od opłaty są członkowie Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej).

 

Numer konta bankowego konferencji:
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Pekao S.A. 81 1240 3493 1111 0010 1683 2492
Z dopiskiem: "Opłata za konferencję"

 

Zapisy na warsztaty tematyczne: do 28 marca 2014 roku (obowiązuje kolejność zgłoszeń maks. 25 osób).

 

Zgłoszenia proszę przysyłać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Istnieje możliwość publikacji artykułów tematycznych związanych z problematyką konferencji w wydawnictwie pokonferencyjnym - opłata wynosi 50 zł. Termin nadsyłania zgłoszeń publikacji w naszym wydawnictwie do 4 kwietnia 2014 roku na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Pokaż swoje pasje światu podczas III Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki!

 

Masz interesujące hobby, które chciałbyś pokazać światu? Chcesz się podzielić swoją pasją z innymi? Opowiedz o tym innym podczas III Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki, które nasza uczelnia organizuje w dniach 7-13 kwietnia 2014 roku! Zapraszamy osoby prywatne, instytucje, stowarzyszenia, organizacje i szkoły do aktywnego udziału w dniach nauki i współtworzenia ich programu. Ciekawe inicjatywy i propozycje można zgłaszać pod nr tel. 52 365 84 61.

Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki
7-13 kwietnia 2014

 

International Open Scientific Days
7-13 April 2014

 

Zapraszamy do uczestnictwa w III Międzynarodowych Otwartych Dniach Nauki (International Open Scientific Days), których celem jest popularyzacji nauki, kultury i sztuki oraz intensyfikacja umiędzynarodowienia studiów. Organizatorem imprezy jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa we współpracy z uniwersytetami i partnerami z Turcji, Grecji, Kazachstanu, Kirgistanu, Armenii, Ukrainy, Włoch.

III Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki to także promocja osiągnięć naukowych KPSW i naszych partnerów. Wykładowcy przygotowali dla uczestników szereg atrakcyjnych warsztatów, pokazów, konkursów i wykładów. Do udziału w spotkaniach serdecznie zapraszamy uczniów, studentów oraz wszystkich bydgoszczan i mieszkańców regionu.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny!

Program Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki jest tworzony we współpracy z naszymi partnerami zagranicznymi, różnymi instytucjami, jednostkami edukacyjnymi oraz kulturalnymi. W ofercie Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki znaleźć można, m.in.:

 • wykłady otwarte na tematy żywo interesujące współczesną młodzież oraz dorosłych (m.in. o trudnej sztuce komunikacji, prawach człowieka, ciekawych przypadkach z kryminalistyki, błędach medycznych, hiszpańskich kobietach w relacjach podróżniczych, konflikcie, który może być szansą na rozwój,);
 • interdyscyplinarne warsztaty (np. z doradztwa zawodowego, mobbingu, dramy, mindescrapingu, technik uczenia się, gospodarowania czasem, malarskie, rozwiązywania zadań z matematyki, symulacje rozpraw sądowych i wiele innych);
 • konkursy naukowe oraz artystyczne (m.in. dyktando z języka angielskiego);
 • bezpłatne konsultacje np. prawna i z planowania rozwoju zawodowego;
 • sympozja i konferencje naukowe (m.in.: o współczesnych problemach prawa, pomocy osobom z autyzmem);
 • imprezy interkulturowe organizowane przez studentów i nauczycieli z zagranicy (wykłady, pokazy i degustacja dań narodowych);
 • turnieje sportowe z udziałem międzynarodowych drużyn (m.in. siatkówka, piłka nożna, sztafeta, bieg w barwach narodowych);
 • wystawy i pokazy (m.in. malarstwa, Radio Retro).

Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki to także okazja, by poznać Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą, zapoznać się z jej szeroką oferta studiów i uzyskać odpowiedzi na każde nurtujące pytanie.

Oprócz otwarcia na świat, świadomego i aktywnego uczestniczenia w procesie zmian oraz dobrego przygotowania absolwentów do życia w zjednoczonej Europie, jak również w świecie globalnym Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki zakładają szereg celów szczegółowych, m. in. kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji wobec innych kultur i religii, otwartości i wrażliwości na potrzeby drugich, pogłębienie wiedzy naukowej i praktycznej, szerszego wykorzystania technologii informacyjnej i informatycznej w procesie edukacji.

Zapraszamy także do zaprezentowania własnych, ciekawych projektów i przedstawienia ich szerokiej publiczności podczas MODN.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny!

 

Wstęp na wykłady jest wolny.

 

Na warsztaty obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc!

 

Osoby oraz grupy zorganizowane (w tym szkoły) zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o zgłaszanie chęci udziału w zajęciach na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 52 365 84 61. Na zgłoszenia czekamy do 2 kwietnia 2014 r.

 

MODN to także doskonała okazja dla pasjonatów i hobbystów do zaprezentowania siebie i swoich zainteresowań szerokiej szerzy odbiorów. Stąd nasze zaproszenie, zarówno do osób prywatnych, jak i różnych organizacji, stowarzyszeń, szkół czy instytucji. Jeśli masz interesujące hobby, które chciałbyś pokazać światu, pasję, którą chcesz się podzielić z innymi, opowiedz o tym podczas III Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki! Zapraszamy do zaprezentowania własnych, ciekawych projektów i przedstawienia ich szerokiej publiczności. Placówki, instytucje, organizacje oraz osoby prywatne zainteresowane aktywnym udziałem prosimy o kontakt z p. Martą Kościuszko, tel. 52 365 84 46 lub 52 365 8461. Na zgłoszenia czekamy do dnia 2 kwietnia 2014 r.

 

 

Dyktando z Języka Angielskiego – dr Ewa Wełnic, mgr Aneta Lipska
(Wydział Filologiczny KPSW) 9 kwietnia 2014 (środa) ul. Toruńska 55-57
godz. 9.30 – 10.30

 

To już VII edycja dyktanda adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów innych kierunków niż filologia angielska. Laureaci pierwszych miejsc otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe. Uczestników dyktanda zapraszamy także do udziału w warsztatach i wykładach.

 

Zgłoszenia uczestnictwa w Dyktandzie z Języka Angielskiego przyjmujemy do 7 kwietnia 2014r. Należy zarejestrować się na stronie http://kpsw.edu.pl/studia,konkurs,formularz,zgloszeniowy

 

 

Mindscraping - czyli układanie myśl niepoukładanych - mgr Daria Twaróg
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 8 kwietnia 2014 (wtorek) ul. Toruńska 55-57
godz. 13.00 – 14.00

 

Warsztaty tematyczne dotyczące problemów życia społecznego. Podczas warsztatów wykorzystana zostanie metoda mindmapy połączona z techniką scrupingu. Jest to jedna ze skuteczniejszych form uczenia się i zapamiętywania a także budowania powiązań miedzy myślami.

 

 

Symulacja rozprawy sądowej studenci WPiA pod kierunkiem dr. I. Zduńskiego
i mgr. Ł. Szemplińskiego
(Wydział Prawa i Administracji KPSW) 9 kwietnia 2014 (środa) ul. Toruńska 55-57
godz. 10.30 – 11.30

 

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć symulację rozprawy sądowej. W symulacji uczestniczą studenci prawa, którzy odegrają rozprawę sądową na podstawie przygotowanego wcześniej stanu faktycznego. Dzięki tego typu ćwiczeniom mają możliwość zaznajomić się z zasadami rzetelnego procesu i procedurą sądową - jej poszczególnymi etapami, porządkiem występowania oraz zasadami zachowania w sali rozpraw. Pozwala także studentom poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na sędziach, obrońcach i oskarżycielach.

 

 

Symulacja rozprawy sądowej – prawo karne studenci WPiA pod kierunkiem - dr. W.Juchacza
(Wydział Prawa i Administracji KPSW) 9 kwietnia 2014 (środa) ul. Toruńska 55-57
godz. 12.00 – 13.00

 

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć symulację rozprawy sądowej. W symulacji uczestniczą studenci prawa, którzy odegrają rozprawę sądową na podstawie przygotowanego wcześniej stanu faktycznego. Dzięki tego typu ćwiczeniom mają możliwość zaznajomić się z zasadami rzetelnego procesu i procedurą sądową - jej poszczególnymi etapami, porządkiem występowania oraz zasadami zachowania w sali rozpraw. Pozwala także studentom poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na sędziach, obrońcach i oskarżycielach.

 

 

Planowanie kariery-edukacyjno-zawodowej na współczesnym rynku pracy warsztaty diagnostyczne – mgr Aneta Kokot
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 10.00 – 11.00

 

 

Wypalenie zawodowe u osób pomagającym innym ludziom - istota, przebieg, prewencja
- mgr Aneta Kokot
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 11.00 – 12.00

 

 

Efektywne gospodarowanie czasem - Koło Naukowe Animatorów Edukacji i Kultury "Pryzmat"
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 12.00 – 13.00

 

 

Moje zainteresowania bazą do planowania drogi edukacyjnej i zawodowej - Koło Naukowe Animatorów Edukacji i Kultury "Pryzmat"
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 13.00 – 14.00

 

 

Metody i techniki uczenia się i zapamiętywania - Koło Naukowe Animatorów Edukacji i Kultury "Pryzmat"
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 14.00 – 15.00

 

 

Dobry wybór szkoły ponadgimnazjalnej warunkiem łatwiejszej kariery zawodowej - Koło Naukowe Animatorów Edukacji i Kultury "Pryzmat"
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 15.00 – 16.00

 

 

Emerytura to nie koniec rozwoju zawodowego, czyli o uczeniu się przez całe życie słów kilka - Koło Naukowe Animatorów Edukacji i Kultury "Pryzmat"
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 10 kwietnia 2014 (czwartek) ul. Toruńska 55-57
godz. 16.00 – 17.00

 

 

Haiku. Piękno i siła poezji w siedemnastu sylabach - dr Karol Rosiak
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 10.00 – 11.00

 

Klasyczne haiku japońskie. Fenomen haiku we współczesnym świecie. Zasady tworzenia dobrego haiku (kwestie formalne). Prezentacja utworów uczestników i dyskusja.

 

 

„Jak rozwiązywać konflikty w grupie” – warsztaty z zastosowaniem moderacji - dr Marta Małecka, Koło Naukowe "Pryzmat"
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 11.45 - 12.45

 

 

Warsztat umiejętności interpersonalnych - dr Magdalena Prentka
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 12.00 - 12.45 (sala gimnastyczna)

 

Celem warsztatu jest poszerzanie wiedzy i umiejętności interpersonalnych, rozwoju umiejętności ważnych w relacji z drugim człowiekiem. Warsztat zapoczątkuje proces uczenia się satysfakcjonującego wyrażania myśli i uczuć, aktywnego słuchania ze zrozumieniem, skutecznego mówienia, ułatwi rozwiązywanie konfliktów, zabieranie głosu na forum. Interakcje zachodzące podczas trwania warsztatu pozwolą uczestnikom odkryć informacje o swoim funkcjonowaniu w grupie, umiejętnościach porozumiewania się, współpracowania.

 

 

Warsztat dramy - dr Grażyna Szabelska (Wydział Pedagogiczny KPSW)
11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 14.15-15.15

 

W trakcie zajęć odbędzie się prezentacja metod dramowych, omówienie zasad, walorów różnych technik dramy. Uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w tworzeniu dram i odgrywaniu scen dramowych. W zespołach będą mieli możliwość praktycznego budowania krótkich scenariuszy dramowych skoncentrowanych na wytypowanych problemach oraz omówienia wypracowanych metodą dramy rozwiązań. Warsztat planowania kariery edukacyjno-zawodowej (dla uczniów szkół średnich)

 

 

Pracownia Mentoringu Rozwojowego
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 15:45 – 16:45

 

 

Czy mobbinguje Cię twój szef? - mgr Aneta Kokot
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 16.45 – 17.45

 

Celem warsztatu jest ukazanie mechanizmu powstawania mobbingu w relacjach pracowniczych ze szczególnym wskazaniem jego destrukcyjnego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne pracownika. Szczególnie zaakcentowane zostanie kwestia diagnozowania obszarów i zachowań, które powodują powstawanie przemocy w pracy. Jednocześnie poruszone będą kwestie terapeutyczne usprawniające funkcjonowanie pracowników mobbingowanych oraz praktyczna nauka obrony przez agresorem łącznie z umiejętnym stawianiem granic.

 

„Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym w środowisku pracy” - mgr Aneta Kokot
(Wydział Pedagogiczny KPSW) 11 kwietnia 2014 (piątek) ul.Toruńska 55-57
godz. 18.00 – 18.45

8 kwietnia 2014 (wtorek)
ul. Toruńska 55-57

 

15.00-16.00 Mecz siatkówki z udziałem międzynarodowych drużyn

 

 

9 kwietnia 2014 (środa)
ul. Toruńska 55-57

 

13.00 - 14.00 Mecz siatkówki Polska - Ukraina

 

14.30 - 16.00 Mecz piłki nożnej Polska - Ukraina

 

 

13 kwietnia 2014 (środa)
ul. Toruńska 55-57

 

Dzień sportowy

Piłka siatkowa, koszykówka oraz inne zajęcia sportow

7-13 kwietnia 2014
Kampus Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy
ul. Toruńska 55-57
(wystawy stałe)

 • „Starość w demotywatorach i fraszkach”, opiekun: prof. nadzw. KPSW, dr hab. Maria Kuchcińska, Prodziekan Wydziału Pedagogicznego KPSW – wystawa obrazuje życie seniora w lekkim, żartobliwym tonie
 • Wystawa stała malarstwa i grafik O. Polyuhovich, studentki Wydziału Technicznego KPSW
 • Wystawa fotografii „Bydgoszcz widziana oczami cudzoziemca” – zdjęcia studentów zagranicznych KPSW

8 kwietnia 2014 (wtorek)
ul. Toruńska 55-57

15.00-16.00 Mecz siatkówki z udziałem międzynarodowych drużyn

9 kwietnia 2014 (środa)
ul. Toruńska 55-57

13.00 - 14.00 Mecz siatkówki Polska - Ukraina

14.30 - 16.00 Mecz piłki nożnej Polska - Ukraina

13 kwietnia 2014 (środa)
ul. Toruńska 55-57

Dzień sportowy

Piłka siatkowa, koszykówka oraz inne zajęcia sportowe

II MODN

dział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny!

Wstęp na wykłady jest wolny. Na warsztaty oraz imprezy sportowe obowiązują zapisy (ze względu na ograniczona liczbę miejsc)!

Osoby oraz grupy zorganizowane (w tym szkoły) zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o zgłaszanie chęci udziału w zajęciach na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 510 993 083.
Na zgłoszenia czekamy do 17 kwietnia 2013 r.

MODN to także doskonała okazja dla pasjonatów i hobbystów do zaprezentowania siebie i swoich zainteresowań szerokiej szerzy odbiorów. Stąd nasze zaproszenie, zarówno do osób prywatnych, jak i różnych organizacji, stowarzyszeń, szkół czy instytucji. Jeśli masz interesujące hobby, które chciałbyś pokazać światu, pasję, którą chcesz się podzielić z innymi, opowiedz o tym podczas II Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki! Zapraszamy do zaprezentowania własnych, ciekawych projektów i przedstawienia ich szerokiej publiczności. Placówki, instytucje, organizacje oraz osoby prywatne zainteresowane aktywnym udziałem prosimy o kontakt z p. Martą Kościuszko, tel. 52 365 84 46 lub 52 365 84 60.
Na zgłoszenia czekamy do dnia 12 kwietnia 3013 r.

Zainteresowanych udziałem w II Biegu Międzynarodowym KPSW i sztafecie prosimy o zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 510 993 081, zainteresowanych udziałem w meczu siatkówki o kontakt na adresTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Na zgłoszenia czekamy do 16 kwietnia 2013 r.

Dyktando z Języka Angielskiego - mgr Sławomir Mikołajczak, dr Karl Wood (Wydział Filologiczny KPSW)
24 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 11.30-12.00

To już VI edycja dyktanda adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów innych kierunków niż filologia angielska.Podobnie jak w latach minionych, tekst będzie odczytany w dwóch wersjach - brytyjskiej przez mgr. Sławomira Mikołajczaka i amerykańskiej przez dr. Karla Wooda. Nagrodą główną jest indeks na filologię angielską (studia w systemie stacjonarnym) na rok akademicki 2013/2014. Laureaci pierwszych miejsc otrzymają również atrakcyjne nagrody książkowe.

Uczestników dyktanda zapraszamy także do udziału w warsztatach i wykładach:

 • „Oral communication in English" - mgr Volkan Incecay, Yeditepe University - Turcja (godz. 9.00-10.30);
 • „Deconstruction of Romanticism in Mark Twain’s “The adventure of Huckelberry Finn” - dr Baturay Erdal, Bayburt University - Turcja (10.30-11.00);
 • „What is a preposition” - dr M. Janowski, Wydział Filologiczny KPSW (11.00-11.30);
 • Gry i zabawy w języku angielskim (warsztaty) - mgr H. Świetlik i mgr A. Świderska – Kozak, Wydział Filologiczny KPSW (12.00-13.00);
 • „More Humanistic Approaches to English Language Teaching: Neurolinguistic Programming and its implications in ELT” - Asst. Prof. Dr. Izettin KÖK, Izmir University - Turcja (13.00-14.00);
 • „English as global language” - mgr Yildiray Kurnaz, Bayburt University - Turcja (godz. 14.00-15.00)

Bez AutoCAD-a jak bez ręki - ujawniamy tajemnice zaawansowanego programu wspomagającego prace inżynierskie – mgr inż. Joanna Gęsikowska (Wydział Techniczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 10.00-11.00

Warsztaty przybliżą zaawansowany program komputerowy, bez którego nie może się dziś obyć żaden nowoczesnych inżynier. Jeżeli chcesz projektować konstrukcje budowlane, monitorować ich wykonawstwo oraz uczestniczyć w opracowaniach planistycznych, czas najwyższy poznać AutoCAD-a. To program komputerowy, który pozwala wykonać na ekranie monitora wszystkie potrzebne działania i symulacje. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję sprawdzić to w praktyce.

Zobacz, jak pracuje geodeta – dr inż. Artur Plichta, dr inż. Agnieszka Derezińska (Wydział Techniczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 11.00-13.00

Podczas warsztatów będzie się można zapoznać z pracą geodety w terenie (na obszarze miasta) przy wykorzystaniu stacji pomiarowej – dalmierza (Total Station). Uczestnicy warsztatów będą mogli w praktyce zapoznać się z działaniem urządzeń pomiarowych, brać udział w pracach pomocniczych przygotowujących do sporządzenia pomiarów, a także je wykonywać. Warsztaty poprzedzi krótki wstęp teoretyczny.

Bydgoszcz z lotu ptaka, czyli warsztaty z fotogrametrii – mgr inż. Joanna Gęsikowska (Wydział Techniczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 13.00-14.00

Fotogrametria to analiza zdjęć satelitarnych i lotniczych, niezbędna przy tworzeniu map geodezyjnych. Uczestnicy warsztatów otrzymają kolorową kopię zdjęcia lotniczego, a ich zadaniem będzie odnalezienie przedstawionego miejsca w najbliższym terenie oraz znajdujących się na nim szczegółów architektonicznych i przyrodniczych (uczytelnienie zdjęcia). Grupa uczestników na bieżąco otrzymywać będzie wskazówki od osoby prowadzącej warsztaty, by jak najlepiej określić i opisać wskazane miejsce. Warsztaty poprzedzi krótki wykład.

Budownictwo na mur beton – dr inż. Piotr Wilkoszewski (Wydział Techniczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 12.00-13.00

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazje poznać najnowocześniejsze urządzenia, za pomocą których bada się wytrzymałość betonu. W pracowni materiałoznawstwa budowlanego, zobaczą też jak się ocenia trwałość konstrukcji betonowych, dowiedzą się, co to takiego betony specjalne, czyli fibrobetony, wysokowytrzymałe itp. Ponadto garść ciekawostek na temat nowoczesnych specjalności – budownictwa energooszczędnego i rewitalizacji obiektów budowlanych.

Haiku. Piękno i siła poezji w siedemnastu sylabach – dr Karol Rosiak (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 10.00-11.30

Klasyczne haiku japońskie. Fenomen haiku we współczesnym świecie. Zasady tworzenia dobrego haiku (kwestie formalne). Prezentacja utworów uczestników i dyskusja

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne jako metoda wspomagająca rozwój dziecka – mgr Natalia Powała (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 11.00-13.15

Warsztaty skierowane do studentów, planujących pracę z małymi dziećmi lub/i osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych (z niepełnosprawnością intelektualną zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania, autyzmem, niewidomymi...). Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z podstawami metody terapeutycznej, jaką jest Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

Japońska sztuka rysunku MANGA – Karolina Kaźmierkiewicz (Koło Naukowe "Terapia sztuką" Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 12.00-13.30

W trakcie warsztatów słuchacze będą mieli możliwość obejrzenia prezentacji o kulturowych korzeniach japońskiego rysunku "Mangi" i zapoznania z teoretycznymi aspektami tej techniki. Po części teoretycznej nastąpi praktyczna nauka rysunku Mangi. Uczetnicy zgodnie z instruktażem wykonają samodzielnie pod kierunkiem artystki własne rysunki w omawianej technice.


Trening umiejętności interpersonalnych – dr Magdalena Prentka (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 14.00-16.00

Celem warsztatu jest poszerzanie wiedzy i umiejętności interpersonalnych, rozwoju umiejętności ważnych w relacji z drugim człowiekiem. Warsztat zapoczątkuje proces uczenia się satysfakcjonującego wyrażania myśli i uczuć, aktywnego słuchania ze zrozumieniem, skutecznego mówienia, ułatwi rozwiązywanie konfliktów, zabieranie głosu na forum. Interakcje zachodzące podczas trwania warsztatu pozwolą uczestnikom odkryć informacje o swoim funkcjonowaniu w grupie, umiejętnościach porozumiewania się, współpracowania.

Ukryty rynek i networking – dr Mariusz Kaniewski (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 14.00-16.00

Tylko ¼ wystaje nad powierzchnię wody, pozostała część tonie w głębinach morza. Tak działa każdy rynek. W oficjalnej przestrzeni np. z mediów, dowiesz się tylko o części zapotrzebowania firm i poznasz małą partię ogłoszeń o pracę. Reszta przepływa przez prywatne kanały przedsiębiorców i rozgrywa się w kuluarach, o czym w gazecie nie napiszą. Ukryty nie znaczy niedostępny! Na szkoleniu dowiesz się czym jest ukryty rynek i jak się na nim poruszać, aby zdobyć dobrą pracę lub pożądany kontrakt. Odkryjesz także jak wyszukiwać informacji o ukrytym zapotrzebowaniu firm.


Warsztaty dramy – dr Grażyna Szabelska (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 14.00-15.30

W trakcie zajęć odbędzie się prezentacja metod dramowych, omówienie zasad, walorów różnych technik dramy. Uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w tworzeniu dram i odgrywaniu scen dramowych. W zespołach będą mieli możliwość praktycznego budowania krótkich scenariuszy dramowych skoncentrowanych na wytypowanych problemach oraz omówienia wypracowanych metodą dramy rozwiązań.

Czy mobbinguje Cię Twój szef?- warsztaty z diagnozy mobbingu w środowisku pracy – mgr Aneta Kokot (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 16.00-17.30

Celem warsztatu jest ukazanie mechanizmu powstawania mobbingu w relacjach pracowniczych ze szczególnym wskazaniem jego destrukcyjnego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne pracownika. Szczególnie zaakcentowane zostanie kwestia diagnozowania obszarów i zachowań, które powodują powstawanie przemocy w pracy. Jednocześnie poruszone będą kwestie terapeutyczne usprawniające funkcjonowanie pracowników mobbingowanych oraz praktyczna nauka obrony przez agresorem łącznie z umiejętnym stawianiem granic.

Przyjaciele Zippiego - prezentacja międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat – mgr Krystyna Karpińska (Wydział Pedagogiczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 16.00-17.00

Międzynarodowy program "Przyjaciele Zippiego" dotyczy zdrowia psychcznego małych dzieci i jest przeznaczony dla nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej. W Polsce program ten jest realizowany, na podstawie umowy licencyjnej z Partnership for Children we współpracy z Centrum Pozytywnej Edukacji w Warszawie. Wdrażanie programu pomaga małym dzieciom doskonalić umiejętności społeczne i umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami i konfliktami. Program opiera się na założeniu, że umiejętności nabyte w dzieciństwie będą pomocne w okresie dorastania i dorosłości.

Autoprezentacja i wystąpienia publiczne - dr Wojciech Jurkiewicz (Wydział Ekonomiczno-Społeczny KPSW)
25 kwietnia 2013r
ul. Piotrowskiego 12-14 godz. 10.00-11.00

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak ważne mogą być sygnały pozawerbalne w kontaktach interpersonalnych. Dowiedzą się , czy język ciała (spojrzenie, gesty, mimika czy postawa) odgrywa istotną rolę podczas wystąpień publicznych? Przekonają się też, czy nad techniką operowania głosem warto ćwiczyć.

Symulacja rozprawy sądowej - prawo cywilne - studenci Wydziału Prawa i Administracji KPSW pod kierunkiem dr Igora Zduńskiego
25 kwietnia 2013r
ul. Piotrowskiego 12-14 godz. 10.00-11.00

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć symulację rozprawy sądowej. W symulacji uczestniczą studenci prawa, którzy odegrają rozprawę sądową na podstawie przygotowanego wcześniej stanu faktycznego. Dzięki tego typu ćwiczeniom mają możliwość zaznajomić się z zasadami rzetelnego procesu i procedurą sądową - jej poszczególnymi etapami, porządkiem występowania oraz zasadami zachowania w sali rozpraw. Pozwala także studentom poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na sędziach, obrońcach i oskarżycielach.

Symulacja rozprawy sądowej - prawo karne - studenci Wydziału Prawa i Administracji KPSW pod kierunkiem dr Igora Zgolińskiego
25 kwietnia 2013r
ul. Piotrowskiego 12-14 godz. 11.30-12.30

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć symulację rozprawy sądowej. W symulacji uczestniczą studenci prawa, którzy odegrają rozprawę sądową na podstawie przygotowanego wcześniej stanu faktycznego. Dzięki tego typu ćwiczeniom mają możliwość zaznajomić się z zasadami rzetelnego procesu i procedurą sądową - jej poszczególnymi etapami, porządkiem występowania oraz zasadami zachowania w sali rozpraw. Pozwala także studentom poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na sędziach, obrońcach i oskarżycielach.

Pierwsze kroki we własnej firmie czyli warsztaty z rachunkowości - mgr Bożena Gongała (Wydział Ekonomiczno-Społeczny KPSW)
26 kwietnia 2013r
ul. Piotrowskiego 12-14 godz. 13.00-14.00

Na przykładzie jednego miesiąca z działalności firmy, uczestnicy warsztatów (uczniowie, studenci, osoby, które chcą założyć własną firmę lub już to zrobiły i nie wiedzą, jak poruszać się w gąszczu przepisów prawno-podatkowych) nauczą się jak: prowadzić dokumentację firmową, rozliczać z fiskusem, sporządzać dokumentację podatkową – zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego (PIT, VAT) na przykładzie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zobowiązania wobec ZUS.

Zostań reporterem Megafonu i TV KPSW - warsztaty radiowe i medialne - mgr Wojciech Trempała (Dyrektor Centrum Medialnego KPSW)
26 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 9.00-11.00

Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić, jak wygląda praca reportera radiowego i przekonać się, czy praca na żywo jest bardzo stresująca. A to wszystko w studiu Akademickiego Radia Internetowego Megafon. Ponadto wiele ćwiczeń praktycznych – dziennikarskich i z autoprezentacji.

Zrób to sam - jak napisać informację do prasy? - dr Jarosław Reszka (Wydział Ekonomiczno-Społeczny KPSW)
26 kwietnia 2013r
ul. Toruńska 55-57 godz. 11.00-12.00

Jak napisać dobry tekst? Dlaczego materiał prasowy nie może się obyć bez leadu? Czy intrygujący tytuł rzeczywiście przyciąga czytelnika? I co to takiego odwrócona piramida? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak skonstruować interesujący tekst i na własnej skórze przekonają się, jakich dziennikarskich błędów unikać.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa
w Bydgoszczy

ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@kpsw.edu.pl