Wydział Nauk Społecznych i Filologicznych

Prof. nadzw. KPSW, dr hab. Monika Jaworska-Witkowska

Posiadane stopnie i tytuły naukowe:

doktor, dziedzina nauk humanistycznych, dyscyplina pedagogika, nadany w 2002 r.,
tytuł rozprawy doktorskiej: Techniki twórczego rozwiązywania problemów w rozwijaniu myślenia i kompetencji językowych uczniów;

doktor habilitowany, dziedzina nauk humanistycznych, dyscyplina pedagogika, nadany w 2009 r.,

tytuł rozprawy habilitacyjnej: Ku kulturowej koncepcji pedagogiki. Fragmenty i ogarnięcie.

Prowadzone zajęcia dydaktyczne:

• Antropologia kulturowa

• Problemy współczesnej edukacji i kultury

• Humanistyczne konteksty dla pedagogiki

• Współczesne problemy pedagogiki

• Pedagogika ogólna

Dorobek naukowy

Dorobek w zakresie: pedagogiki ogólnej, filozofii edukacji, pedagogiki kultury, filozofii kultury, kulturoznawstwa, antropologii filozoficznej, antropologii kulturowej

20 lat pracy naukowo-badawczej, doktorat 2002, habilitacja 2009 (nominacja UMK w Toruniu o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się habilitację przed 40 r..ż), autorka 8 książek (3 współautorka), redaktorka 9 publikacji, autorka ponad 50 artykułów naukowych; pomysłodawczyni, inicjatorka, autorka koncepcji merytorycznych i opiekun naukowy wielu inicjatyw naukowych Humistic (UKW), Paideia i Współczesność (UKW), Inkantacje (UP), Laboratorium Naukowe (KPSW), współkoordynatorka Centrum Studiów Zaawansowanych i Badań Naukowych (KPSW), koordynatorka merytoryczna Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej Collegium Polonica, koordynatorka sesji Zjazdów Pedagogicznych (z redakcją publikacji), opiekunka łącznie 8 Kół Naukowych, Promotorka 6 doktorantów, recenzentka w przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Autorka i opiekun naukowy i merytoryczny projektów edukacyjno-społecznych: Uniwersytety Dzieci (wraz z publikacjami naukowymi zwartymi z udziałem dzieci), Uniwersytet Międzypokoleniowy (KPSW), Akademia Spraw Publicznych Yuvenes Pro Publico Bono (KPSW), Pracownia Mentoringu Rozwojowego (KPSW), Kujawsko-Pomorski Kongres Młodzieży (KPSW), Przedszkolna Akademia Nauki i Zabawy. Autorka grantów naukowych (wewnętrznych oraz centralnych, dawnego KBN), autorka ponad 20 inicjatyw zgłoszonych i przyjętych do realizacji w Strategii Rozwoju Miasta Bydgoszcz Zainteresowania naukowo-badawcze oscylują wokół obszarów filozofii edukacji i kultury, studiów kulturowych, innowacyjnych metod kształcenia, psychoanalizy antropologicznej, metodologii badań humanistycznych i społecznych.

10 najważniejszych publikacji:

1. Dyskurs Opór Tożsamość. Narracje w trosce o kulturę pedagogiczną, 2014, (redakcja i trzy autorskie teksty wewnątrz), Wydawnictwo KPSW, Bydgoszcz.

2. Uniwersytet (według) dzieci. Od inicjacji poznawczych do integracji akademickich. (współredakcja i tekst autorski wewnątrz), Wydawnictwo KPSW, Bydgoszcz 2013, ss. 347.

3. Ku kulturowej koncepcji pedagogiki. Fragmenty i ogarnięcie, Impuls, Kraków 2009, ss. 573. (rozprawa hab.)

4. Nurty pedagogii. Naukowe, dyskretne, odlotowe. (współautorska ze Z. Kwiecińskim), IMPULS, Kraków 2011, ss. (II Nagroda za Najlepszą książkę Pedagogiczną w latach 2010-2011).

5. Autorytety podejrzane w świadomości zbiorowej i ich fantazmatyczne przedłużenia w egzystencji (hypomneumata) [w:] ER(R)GO. Teoria, literatura, kultura, Nr 26 (1/2013) s. 73-110.

6. W stronę pedagogiki integralnej. Peregrynacje humanistyczne, Wydawnictwo Naukowe USz, Szczecin 2007, ss. 244.

7. Trening kreatywności w rozwijaniu zdolności myślenia twórczego, Wydawnictwo Naukowe USz, Szczecin 2007, ss. 201.

8. Przeżycie, przebudzenie, przemiana. Inicjacyjne dynamizmy egzystencjalne w prozie Hermanna Hessego. Wydanie II Poprawione, Łódź, 2010 (współautorstwo z L. Witkowskim, stron autorskich: 180).

9. Pedagogika filozoficzna: problemy relacji między pedagogiką, filozofią i humanistyką a edukacją, kulturą i życiem społecznym (współautorstwo z L. Witkowskim rozdziału w podręczniku Pedagogika Tom IV, red. B. Śliwerski GWP, Gdańsk, 2010.

10. Kolaż w myśleniu pedagogicznym. Inkantacje studenckie, (współredakcja ze studentem, trzy autorskie teksty wewnątrz) Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń, 2011, ss. 521.

11. Przeszkody dla rozwoju humanistyki w szkołach wyższych (z pedagogiką w tle). W perspektywie troski o uniwersytet, kulturę humanistyczną i podręczniki, (współredakcja i tekst autorski), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń, 2011.

12. Rynek i edukacja: między przedsiębiorczością i wykluczeniem, (współredakcja z M.J. Szymańskim i tekst autorski), Wyd. WSEZiNS, Łódź 2010;

13. Pedagogika versus kultura. Przeszukiwanie humanistyki. Wykłady ilustrowane, Toruń, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2011