Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Szymon Hołownia i jego monopol

Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, nagradzany wielokrotnie za nowatorskie podejście w pisaniu na tematy religijne, odwiedził we wtorek naszą uczelnię. W murach KPSW promował swoją najnowszą książkę „Monopol na zbawienie" i rozmawiał ze studentami, między innymi, o tym, dlaczego o religii warto pisać językiem „popteologicznym".

Aula Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej była wypełniona po brzegi. I nic dziwnego, skoro odwiedził ją dziennikarz, autor czterech książek, szerszej publiczności znany także ze szklanego ekranu, między innymi jako współprowadzący program „Mam talent". Ale Szymon Hołownia to przede wszystkim publicysta zaangażowany w pisanie o tematyce religijnej. A pisze o niej w sposób nowatorski, jak sam mówi językiem „popteologicznym", czyli zrozumiałym dla szerokiego grona odbiorców. Za to właśnie był wielokrotnie nagradzany.

Wszyscy, którzy odwiedzili we wtorek KPSW, przyszli po to, by rozmawiać o najnowszej książce autora, lecz nie tylko. Gościa przywitała Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju, Helena Czakowska, a spotkanie z autorem poprowadził dr Wojciech Jurkiewicz. Z sali padały zaskakujące nierzadko pytania, na przykład o to, czy Szymon Hołownia wierzy w pozaziemskie cywilizacje. Ponadgodzinną rozmowę zdominowały jednak zagadnienia dotyczące wiary i religii oraz tematy związane z wydanymi wcześniej książkami. Najnowsza - „Monopol na zbawienie" - sprzedawana jest w komplecie z... grą planszową. Skąd pomysł na tak oryginalne wydawnictwo? - Po co pisać kolejną czysto teologiczną książkę, skoro można to zrobić tak, aby ktoś się zainteresował i zajął tematem. Kultura masowa ma do dyspozycji tyle narzędzi i pomysłów, a ja je wykorzystuję. Może do następnej książki dołączę komiks albo grę komputerową - zastanawiał się autor.

Szymon Hołownia. Rocznik 1976. Dziennikarz i publicysta, dyrektor programowy kanału Religia.tv, współpracuje z telewizją TVN oraz Newsweek Polska. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press - w kategorii wywiadu za rozmowę z ks. prof. Jerzym Szymikiem "Niebo dla gołębi" (2006) oraz w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego za wywiad z etykiem i filozofem dr Kazimierzem Szałatą "Pamięta Pan Hioba?" (2007). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Dziennikarskiej Ślad im. ks. bpa Jana Chrapka, otrzymał ją w 2007 roku za „nowatorski sposób prezentowania i komentowania spraw religijnych: atrakcyjny, a przy tym głęboki, otwarty na nowe prądy umysłowe i wrażliwość młodego pokolenia". Jest także laureatem wielu innych nagród i wyróżnień. Znany jako prowadzący programy Mam talent, Między sklepami oraz Ludzie na walizkach. Autor książek "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Tabletki z krzyżykiem" oraz "Ludzie na walizkach".

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@kpsw.edu.pl