Tydzień Nauki zainaugurował Jubileusz

W pierwszym tygodniu marca naszą uczelnię odwiedzili wyśmienici goście z kraju i z zagranicy. Wszystko za sprawą Tygodnia Nauki, który zainaugurował uroczyste obchody jubileuszu 10-lecia KPSW. Naukowcy, aktorzy, dziennikarze i eksperci w wielu różnych dziedzinach prowadzili warsztaty, seminaria i otwarte wykłady. Chętnych do udziału w spotkaniach nie brakowało.

Podczas wyjątkowego tygodnia każdy mógł znaleźć propozycję dla siebie. 1 marca gościliśmy w uczelni Zofię Melechówną, znaną aktorkę teatralną, która prowadziła wykład i warsztaty teatralne z interpretacji tekstu. 2 marca był dniem adresowanym do nauczycieli. Wykład zatytułowany "Bogu i człowiekowi - wychowanie na czas przełomu" wygłosił ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz. Było to drugie spotkanie w ramach seminariów, na których specjaliści z całego kraju zastanawiają się nad rolą szkoły, domu i kościoła w wychowaniu dzieci i młodzieży. Pomysłodawcami i organizatorami seminariów są prof. nadzw. dr hab. Roman Leppert i prof.nadzw. dr hab. Mariusz Cichosz z Wydziału Pedagogicznego KPSW. W środę (3 marca) gościem Tygodnia Nauki był prof. dr hab. Janusz Czapiński, wybitny psycholog społeczny i badacz jakości życia Polaków. Na podstawie wyników prowadzonej przez siebie od lat Diagnozy Społecznej, przekonywał studentów, że Polska jest właśnie na zakręcie i zastanawiał się, dlaczego szło nam tak dobrze i co może zatrzymać nasz rozwój w perspektywie 10 lat. 4 marca był dniem przygotowanym przez Studenckie Forum BCC. Młodzi ludzie ze sporym zainteresowaniem uczelniczyli w warsztatach telewizyjnych prowadzonych przez red. Urszulę Guźlecką, dziennikarkę TVP Bydgoszcz zatytułowanych „Organizacja i tryb pracy w redakcji telewizyjnej". Chętnych nie zabrakło także na wykładzie prof. dr hab. Adama Sudoła o „Savoir-vivre w biznesie" oraz na warsztatach na temat „Zarządzania sobą, czyli proaktywności w praktyce". W piatek(5 marca) gościlismy wielu wybitnych gości z kraju i zagranicy, którzy przyjachali na dwa międzynarodowe seminaria naukowe. Pierwsze było polsko-czeskim spotkaniem konstytucjonalistów, którzy rozmawiali na temat „Konstytucyjnoprawnych aspektów członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w Unii Europejskiej 6 lat po akcesji obu państw". Miłośnicy ekonomii wzięli udział w polsko-ukraińskim spotkaniu pod hasłem „Ekonomia integrującej się Europy". Dla studentów przygotowano dwa panele: „Zajmująca ekonomia" i „Finanse w warunkach kryzysu - mity i fakty". Seminarium zakończyły „Potyczki z ekonomią" - konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.