KPSW zwycięzcą konkursu Dobre Stypendia 2010

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa została laureatem konkursu „Dobre Stypendia 2010" organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Fundację Moje Stypendium. KPSW zwyciężyła wśród innych uczelni publicznych i niepublicznych w kraju w kategorii „Programy stypendialne uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych". Tak wysoko Kapituła Konkursu oceniła przyznawane naszym studentom stypendia sportowe Kanclerza KPSW. Nagrodę odebrała w Warszawie dr Helena Czakowska, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju.

Ocenie jury podlegała ubiegłoroczna edycja, w której stypendia otrzymało siedmiu studentów KPSW - kajakarze (Mariusz Kujawski, Rafał Maroń, Piotr Kuleta, Piotr Siemionowski), koszykarze (Dorian Szyttenholm, Mateusz Bierwagen) i żeglarz Michał Syroka. Wszyscy są zwolnieni z rocznej opłaty czesnego.

Uroczystości towarzyszyła konferencja „Stypendia w Polskiej Edukacji", na której specjaliści z całego kraju dyskutowali na temat barier i szans rozwoju systemu stypendialnego w Polsce, a także roli poszczególnych instytucji, organizacji w budowaniu tego systemu. W panelu dyskusyjnym uczestniczyła również dr Helena Czakowska, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju KPSW, która mówiła o doświadczeniach związanych z prowadzeniem uczelnianych programów stypendialnych.

Przypomnijmy tylko, że największym sukcesem stypendystów-koszykarzy było wywalczenie wraz z kolegami z drużyny KPSW Astoria awansu do I ligi. Jako członkowie sekcji koszykarskiej AZS KPSW zdobyli także tytuł wicemistrza Wojewódzkich Mistrzostw Szkół Wyższych w Koszykówce. Stypendyści-kajakarze miniony sezon muszą zaliczyć do wyjątkowo udanych. Na 4. Akademickich Mistrzostwach Świata w Kajakarstwie (27-29 sierpnia 2010 Poznań) Polacy wywalczyli 12 medali, z czego połowę studenci bydgoskich uczelni. Rekordzistami pod tym względem okazali się nasi stypendyści - studenci Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, którzy zdobyli dla Polski pięć medali. Żeglarz Michał Syroka na swoim koncie ma medale i wysokie lokaty w imprezach o randze ogólnopolskiej i regionalnej w klasie Omega (I miejsca w regatach wojewódzkich oraz Grand Prix Zalewu Włocławskiego, 5. miejsce w Długodystansowych Mistrzostwach Polski).

Stypendia Sportowe Kanclerza KPSW przyznawane są od 2007 roku. W tegorocznej edycji grono wyróżnionych zawodników powiększyło się. Wśród stypendystów znaleźli się również lekkoatleta Łukasz Masłowski, trzej kolejni koszykarze (Igor Trela, Łukasz Paul, Tristan Baliński) oraz kanadyjkarz Dawid Kuleta.