Odznaka Wasyl Suchomliński

Z dumą informujemy, że prof. zw. dr hab. Marian Bybluk z Katedry Pedagogiki Społecznej i Andragogiki Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej został wyróżniony przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy odznaką "Wasyl Suchomliński". Odznakę przyznano z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego ukraińskiego pedagoga i pisarza dziecięcego.

Suchomliński Wasilij Aleksandrowicz (1918-1970) od 1947 był dyrektorem 10-letniej szkoły średniej w Pawłyszu na Ukrainie, gdzie wprowadził własny system wychowawczy, oparty w znacznej mierze na założeniach J.H. Pestalozziego. Starał się zapewnić uczniom warunki do wszechstronnego rozwoju osobowości, łączył pracę z nauką i zabawą, kładł duży nacisk na kształtowanie indywidualnych uzdolnień i zainteresowań, a także na poznawanie przez wychowanków ich środowiska.

Dziękujemy Panu Profesorowi za wkład w upowszechnianie w świecie dorobku pedagogicznego Wasyla Suchomlińskiego
i serdecznie gratulujemy znakomitego wyróżnienia.

Ukraiński pedagog Wasilij Suchomliński czyta swoim uczniom (źródło: www.abc.net.au)