Prawnokarne podstawy sprawiedliwości konsensualnej i naprawczej

Autor: Igor Zduński
Miejscowość i rok: Bydgoszcz 2015
Liczba stron: 224, format B5
ISBN: 978-83-89914-85-9
CENA: 31,50 zł ( w tym 5 % Vat)
Zamów książkę:

Spis treści Pobierz

Temat monografii należy uznać za trafny w kontekście wprowadzenia do polskiego prawa karnego nowych instytucji takich jak obowiązek naprawienia szkody, czy też ostatniej, jakim jest konsensualne umorzenie postępowania karnego w związku z porozumieniem między sprawcą a pokrzywdzonym. Te nowe instytucje prawa karnego będące przejawem realizacji niektórych idei tzw. Sprawiedliwości, warte są uwagi zarówno w kontekście oceny praktycznej tych instytucji, czy też próby oceny ich efektywności i zdefiniowanie potencjalnych zagrożeń, jak i również w kontekście rozważań dogmatyczno-prawnych dotyczących granic modyfikacji klasycznego modelu ścigania i karania sprawców przestępstw, wiążącego się ze swoistym „upaństwowieniem” tego procesu. Z tego też punktu widzenia, tematyka przyjęta przez Autora jest wybitnie aktualna i zasługuje na pełną aprobatę (…). Recenzowana praca będzie z pewnością wartościowym i ważnym elementem dorobku naukowego w sferze prawa karnego.

Z recenzji naukowej dr hab. Tomasza Oczkowskiego