Studia z historii prawa (XVI-XX wiek)

Autor: Stanisław Salmonowicz
Miejscowość i rok: Bydgoszcz 2010
Liczba stron: 106, format B5
ISBN: 978-83-89914-29-3
CENA: 91,88 zł 36,75 zł ( w tym 5 % Vat)
Zamów książkę:

Spis treści Pobierz

"
Studia i szkice z historii ustroju i prawa, zawarte w niniejszym tomie, mają charakter studiów syntetycznych istotnych dla studenta prawnika, czy studenta administracji. Szczególnie istotne są tu dwa obszerne studia dotąd nie drukowane: tekst pt. "Druga Rzeczpospolita: geneza i próba bilansu" obrazuje nie tylko narodziny niepodległości ale i ukazuje jakże trudny start odrodzonego państwa polskiego po epoce zaborów, zniszczenia I Wojny Światowej i trudnej walce przeciw nowym zagrożeniom naszej niepodległości w latach 1916-1921, jak i podejmuje próbę ukazania świateł i cieni na bilansie II RP, państwa, które zdołało przecież osiągnąć istotne sukcesy, które pozwoliły narodowi przetrwać późniejsze niewesołe lata. Drugi esej nawiązuje do wielu prac autora na temat dziejów Państwa Podziemnego w Polsce lat 1939-1945 i jest podsumowaniem badań w tym zakresie: "Polskie Państwo Podziemne (1939-1945). Próba bilansu". Zbiór tych tekstów może także służyć każdemu miłośnikowi narodowej historii, a zwłaszcza studentom historii, politologii, europeistyki."