Uroczyste obchody 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

W niedziele 20. stycznia, pełni zadumy bydgoszczanie obchodzili 99. rocznicę powrotu do Macierzy. Na obchodach nie zabrakło pocztu sztandarowego KPSW.

Bydgoszcz wróciła do Polski na mocy traktatu wersalskiego. Na jego podstawie, reprezentujące rząd polski w Warszawie, Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej, 14 stycznia 1920 roku mianowało Jana Maciaszka komisarzem generalnym na miasto Bydgoszcz i uczyniło go odpowiedzialnym za przejęcie miasta z rąk niemieckich. 19 stycznia w sali ratusza o godz. 18 niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał Maciaszkowi władzę i symboliczne klucze do miasta. Następnego dnia, 20 stycznia, na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie.

Uroczystości 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski rozpoczęła Msza święta w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja.
Mszę poprowadził bp. Jana Tyrawa, ordynariusz bydgoski.
Po zakończeniu Eucharystii  nastąpiło uroczyste przejście bydgoszczan na Plac Wolności, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności.