Obchody 100-lecia niepodległości Kujaw i Pomorza

10 stycznia w Filharmonii Pomorskiej odbył się wieczór symfoniczny, na którym w obecności Prezydenta KPSW Romana Czakowskiego oraz Rektor prof. KPSW dr Heleny Czakowskiej zainaugurowane zostały obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski.

„W tym roku obchodzimy setną rocznicę tych wielkich wydarzeń. To moment radości, refleksji i okazji do uhonorowania ludzi, bez których odrodzenie ojczyzny nie byłoby możliwe. Na powrót Kujaw i Pomorza do wolnej Polski złożyły się bowiem odważna, wieloletnia praca organizacji patriotycznych działających pod zaborami. To także sukces powstańców wielkopolskich, bohaterska postawa żołnierzy broniących Kujaw i Pomorza przed bolszewicką nawałą i mądrość polityków, którzy stawiali dobro Rzeczypospolitej ponad prywatne interesy” .
– Piotr Całbecki, Marszałek Województwa.

Koncert był sposobnością, aby dyrektor Maciej Puto oraz wicedyrektor Cezary Nelkowski złożyli specjalne podziękowania Sponsorom i Darczyńcom, którzy w minionym roku dołączyli do elitarnego grona przyjaciół Filharmonii Pomorskiej, wspierając 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny oraz inne artystyczne przedsięwzięcia Instytucji.

Dyrektorzy złożyli również podziękowania za największe w historii Instytucji wsparcie finansowe z racji zakończenia realizacji projektu zakupu wyposażenia i instrumentów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o łącznej wartości ponad 15 mln zł. Ponad 10 milionów z tej kwoty pochodziło z budżetu Unii Europejskiej, których operatorem było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny do projektu, czyli kwotę znacznie przewyższającą 4 mln zł, zabezpieczył Filharmonii Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Galę Sponsorów oprawą muzyczną opatrzył wirtuoz organów Filip Presseisen.

Następnie na estradę wkroczyli Artyści, którzy podarowali wszystkim cudowny Koncert Karnawałowy, tj. Symfonicy pod batutą konesera takich klimatów muzycznych – maestro Macieja Niesiołowskiego oraz sopranistki Anita Maszczyk i Wioletta Białk, które oczarowały do reszty publiczność.

Społeczność Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyzszej w Bydgoszczy włączyła się w uroczyste obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.