Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

X Kongres Jeden świat - wiele kultur

26 października 2019 roku w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy odbyła się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna w ramach X Kongresu "Jeden świat - wiele kultur".

Historia Kongresu i konferencji odbywających się w jego ramach sięga 2010 roku, kiedy to zainicjowano cykl corocznych spotkań mających za zadanie ukazać międzynarodowe aspekty oraz możliwości dialogów na przestrzeni interdyscyplinarnej jak i międzynarodowej.

Ta inicjatywa, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez naukowych naszego regionu, to efekt wieloletniej współpracy z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Bydgoszczy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu był „Człowiek i nauka we współczesnym świecie”.

- Jeden świat – wiele kultur, wszechobecna wielokulturowość to jedna z głównych cech współczesnego społeczeństwa. Należy permanentnie poszerzać swoje kompetencje i wiedzę w zakresie szeroko pojętej wielokulturowości, aby lepiej zrozumieć świat, w którym ona funkcjonuje. Kongres „Jeden świat – wiele kultur” jest wydarzeniem o trans kulturowym charakterze. Dzięki temu stworzone zostały pewne intelektualne tradycje, zintensyfikowała się potrzeba poszukiwania prawdy i obszarów dialogu, które we współczesnym świecie są tak potrzebne człowiekowi. Każdy Kongres, to kolejne spotkanie myśli i rozważań przedstawicieli świata nauki, kościoła, kultury i polityki, którzy odwołują się do fundamentalnych obszarów ludzkiej egzystencji – rozpoczęła JM Rektor prof. KPSW dr Helena Czakowska.

Podczas Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej "Człowiek i nauka we współczesnym świecie" mieliśmy możliwość wysłuchać w sesji plenarnej wykładu prof. dr. hab. n. med. Piotra Rogali z Uniwersytetu Medycznego pt. "Wsłuchując się w głosy natury... tropy nauki i innowacji w świecie przyrody", prof. UWr dr. hab. inż. Marcina Łukaszewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego nt. "Biotechnologii w służbie człowieka – współczesne dylematy rozwoju". W pierwszej części swoje wystąpienie przedstawił również prof. dr hab. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dotyczące "Obecnych relacji polsko-niemieckich". Po przerwie w sesji plenarnej udział wzięli: prof. KPSW dr hab. Czesław Kłak z wykładem pt. "Pozbawienie wolności w świetle Konstytucji RP", prof. dr Ewa Polak z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy "Ekonomiczne i pozaekonomiczne mierniki jakości życia na przykładzie wybranych państw" oraz dr inż. Paweł Wiśniewski z Politechniki Warszawskiej omawiając "Rolę inżynierii materiałowej we współczesnym świecie".

W ramach sześciu tematycznych konferencji krajowych: Wiara i rozum źródłami odkrywania prawdy o człowieku, Państwo i prawo, Polskie prawo karne na tle zasad Konstytucji RP, Współczesne wyzwania ekonomii, Dziecko we współczesnym świecie, Człowiek (i) maszyna. Nauki techniczne w służbie człowieka swoje wykłady wygłosili m.in.: dr hab. Jan Kulesza z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. KUL dr hab. Krzysztof Wiak, prof. UW dr hab. Leszek Bosek, prof. PhD Teodora Rizowa New Bulgarian University Sofia z Bułgarii, prof. PhD Olha Nesterova Dnipro Universtity od Technology z Ukrainy, prof. PhD Maksym Omelianenko oraz prof. Phd Maryna Omelianenko z Międzynarodowego Uniwersytetu Kijowskiego z Ukrainy, Jan Świerkowski reprezentujący Universidade Catolica Portuguesa z Portugalii oraz University of Copenhagn z Danii.

Przez ostatnie dwa dni na Uczelni prowadzony był szeroko rozumiany dialog międzykulturowy. Zgromadzeni goście z kraju i zza granicy wymieniali myśli na istotne problemy współczesnego świata. Organizowane po raz pierwszy Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji poszerzyło dyskurs Kongresu o zagadnienia związane z otoczeniem biznesowym.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie odwiedzili KPSW i wzięli udział w licznie przygotowanych konferencjach naukowych oraz warsztatach.

 

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@akp.bydgoszcz.pl