Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Baza wiedzy

Zachęcam studentów do udziału w szkoleniach organizowanych przez Biuro Karier. Tematyka i terminy są do ustalenia w biurze i mogą być dostosowane do Waszych potrzeb. Ważną dla Was kwestią jest przygotowanie do pisania dokumentów aplikacyjnych. Zanim przekażę Wam kilka praktycznych uwag na ten temat, na początek parę słów "z przymrużeniem oka". A oto jak interpretować niektóre treści zawarte w ogłoszeniach (ofertach pracy):

  • "CV koniecznie ze zdjęciem" - kwalifikacje są ważne, ale chociaż przez chwilę chcielibyśmy poczuć się jak na castingu.
  • "silna motywacja do pracy" - w piątek przyjeżdżaj do pracy samochodem, bo nie udźwigniesz papierów, z którymi trzeba zapoznać się do poniedziałku.
  • "pełna dyspozycyjność" - służbową komórkę masz włączoną non stop i na dręczące szefa pytania odpowiadasz także podczas niedzielnego grillowania.
  • "chęć podnoszenia kwalifikacji" - dziś wprowadzamy nowy system, jutro jesteś już ekspertem.
  • "skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami" - nikt nie wie jak uzasadnić, że kandydaci nie nadają się do tej pracy.
  • "umiejętność radzenia sobie ze stresem" - codziennie rano "dywanik" u szefa.

Kilka wskazówek dla piszącego CV:

  • pisz krótko, zwięźle, rzeczowo i na temat, nie używaj zwrotów emocjonalnych lub gwałtownych,
  • zastanów się, co umieścisz w swoim CV, powinno być krótkie, ale musi zawierać Twoje najważniejsze atuty,
  • nie kłam, treść powinna być pozytywna, ale prawdziwa, każda informacja może być szybko zweryfikowana,
  • zachowaj odpowiednią formę graficzną: informacje przedstaw w blokach tematycznych (dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, kursy etc.), pamiętaj o marginesie, stylu i pisowni (nic nie usprawiedliwia błędów ortograficznych i literówek), pisz przejrzyście i schludnie (zbyt duża ilość informacji napisana drobnym drukiem, bez odstępów, zniechęca do czytania),
  • stosuj zasady savoir-vivre, czyli nie wprowadzaj zbyt luźnej formy w treści,
  • umieść poważny adres e-mail, czyli imięTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
  • koncentruj się na swoich umiejętnościach i kwalifikacjach, dopasowanych do stanowiska pracy, na które aplikujesz (dla podkreślenia najważniejszych atutów stosuj wytłuszczenia i podkreślenia, niech rzucają się w oczy),
  • pisząc o swoich osiągnięciach i doświadczeniach, podawaj fakty, unikaj bazowania na wspaniałym charakterze,
  • zanim wyślesz dokumenty, przeczytaj je jeszcze raz dokładnie i poproś kogoś, żeby obiektywnie je ocenił.

Jeżeli jesteś zainteresowany(a) napisaniem CV korzystając ze wzoru Europass CV to możesz:

wykorzystać wzór CV znajdujący się na stronie internetowej Europass (http://www.cedefop.europa.eu/)
W takim przypadku możesz zapisać wypełniony wzór CV w dowolnym, wybranym przez siebie katalogu.

pobrać wzór CV (w formacie Microsoft Word lub rtf) w wybranym przez siebie języku z tej samej strony internetowej i zapisać go na twardym dysku w swoim komputerze.
W takim przypadku wypełnij poszczególne rubryki znajdujące się po prawej stronie dokumentu oraz wpisz swoje dane osobowe.

Drugim ważnym dokumentem jest "List motywacyjny". Jednakowy nacisk połóż na oba dokumenty tj. CV i list motywacyjny. Niektórych pracodawców interesują wyłącznie suche fakty i informacja o konkretnych umiejętnościach, czy kwalifikacjach, a zatem czytają głównie przysłane życiorysy. Inni zwracają uwagę na sposób formułowania zdań, stylistykę, czy umiejętność przekonywania, a w tym wypadku dobrym testem będzie uzasadnienie Twojej motywacji do pracy.

Przykłady listów motywacyjnych możecie znaleźć tutaj.

Nie od dziś wiadomo, że "jak nas widzą, tak nas piszą", ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, co może o nas powiedzieć nasza internetowa aktywność. Codziennie zostawiamy w sieci ślady swojej obecności, komentując artykuły, czy publikując zdjęcia. Wszystko, co umieścimy opublikujemy stanowi w pewnym sensie odzwierciedlenie nas samych i wpływa na to, jak postrzegają nas inni. To oczywiste. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz wirtualny wizerunek może nam pomóc albo przeszkodzić w znalezieniu pracy? Badania firmy Microsoft, z 2009 roku wykazały, że w Stanach Zjednoczonych 70% rekruterów odrzuca kandydaturę danej osoby właśnie ze względu na informacje dostępne o niej w sieci. Podczas gdy tylko 7% szukających pracy uważa, że informacje te mogą mieć wpływ na ich karierę. Coraz więcej rekruterów sprawdza kandydatów w Internecie. Trend ten można zaobserwować także w Polsce. Co zatem może zrobić młody człowiek bez większego doświadczenia zawodowego, żeby znaleźć pracę i nie dać się zwariować?

Praca dla studenta, czyli e-rekrutacja

Proces rekrutacji już na dobre zagościł w Internecie. Tutaj najczęściej szukamy ofert pracy, wzorów dokumentów aplikacyjnych, czy choćby wskazówek i porad dotyczących poruszania się na rynku pracy. Co więcej, już tutaj odbywa się wstępna selekcja kandydatów i od tego, jaki jest nasz wirtualny wizerunek może zależeć czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną czy nie. Wśród rekruterów, coraz popularniejszą formą pozyskiwania informacji na temat osób ubiegających się o pracę jest online screening, czyli sprawdzanie, co na ich temat mówi Internet. Z CV i listu motywacyjnego niełatwo jest wyczytać profil osobowościowy, dlatego chętnie korzystają oni z podpowiedzi, które sami zostawiamy.

Sprawdź, co o Tobie mówi wyszukiwarka

Chcesz wiedzieć czego o tobie dowie się rekruter? Wpisz w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko, adres e-mail, którego używasz aplikując o pracę i przeanalizuj wyniki. To samo zrobi osoba przeglądająca dokumenty aplikacyjne. Jest to popularna metoda sprawdzenia wiarygodności kandydata, aktywności, a także jego nastawienia do pracy.

Uważajmy na fora, blogi i portale społecznościowe. Często publikujemy tam posty pod wpływem bieżących wydarzeń, zamieszczamy śmieszne zdjęcia, dajemy upust naszym emocjom. A negatywne komentarze w stosunku do byłego szefa, kolegów, czy ogólnie wyrażające niechęć do pracy, mogą zniweczyć nasze starania. Zdanie typu "co zrobić, żeby się nie narobić a zarobić" widniejące w naszym profilu, może poddać w wątpliwość naszą pracowitość i zniechęcić do nas ewentualnego pracodawcę. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co publikujemy i kto może mieć do tego dostęp. Pamiętajmy, że nawet jeżeli jest to opis sprzed kilku lat, dalej stanowi on naszą wizytówkę.

Dbajmy o to, co może przeczytać o nas rekruter, aby nie przekreślić sobie drogi do wymarzonej pracy. Studenci są grupą regularnie korzystająca z Internetu, dlatego powinni zwracać szczególną uwagę na swój wirtualny image. W końcu znalezienie pracy dla studenta nie jest rzeczą niemożliwą.

Internetowe portale pracy - przyjazne CV

Jeśli jesteśmy już świadomi kroków jakie podejmują rekruterzy, aby sprawdzić, z kim mają do czynienia, możemy aktywnie kształtować nasz wizerunek. A dzięki temu, znalezienie pracy dla absolwentów nie będzie trudne. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Miejscami, do których udajemy się w pierwszej kolejności są internetowe portale z pracą, czy szerzej serwisy poświęcone karierze. Tutaj oprócz ofert pracy, możemy stworzyć swój profil zawodowy, czyli wirtualne CV. Korzystanie z tego typu serwisów jest o tyle wygodne, że nie musimy za każdym razem przygotowywać i przesyłać naszego życiorysu. Jest on dostępny pracodawcom, jest on zamknięty lub, jak w przypadku niektórych portali, ogólnie dostępny. Ze względów bezpieczeństwa, warto najpierw sprawdzić, kto będzie miał wgląd do naszego profilu i zastanowić się, jakie informacje chcemy udostępnić. Portale skoncentrowane na rozwoju naszej kariery mają szereg funkcji dających możliwość odpowiedniego zaprezentowania się. Postarajmy się maksymalnie je wykorzystać, zwracając uwagę na detale. Gdy już zarejestrujemy się w odpowiednim portalu, warto pomyśleć jakie wrażenie chcemy wywrzeć na pracodawcy i stosownie to tego, budować swój profil zawodowy - naszą wizytówkę. Pamiętajmy, by aktualizować dane, jest to niezmiernie ważne, ponieważ zwiększamy tym swoje szanse na znalezienie pracy. Zdobywamy nowe doświadczenia, powiększamy swoje kompetencje, a dodatkowo, pokazujemy się jako osoba dbająca o swój rozwój. Portale z pracą dla studentów i absolwentów Problem pojawia się jednak, gdy trafiamy na oferty, które przerastają nasze kwalifikacje. Jest to częste przy korzystaniu z tradycyjnych serwisów, gdzie znaczna część ogłoszeń kierowana jest do osób z dużym doświadczeniem na podobnych stanowiskach. Dlatego warto korzystać z serwisów koncentrujących się na karierze młodych ludzi, portalach pracy dla studentów i absolwentów. Tak jak Absolvent.pl, gdzie znajdują się między innymi oferty praktyk i staży. Obecnie, coraz więcej pracodawców traktuje studentów jako potencjalnych pracowników i chce dać im szansę rozwoju. Firmy rekrutujące za pośrednictwem tego typu portali formułują swoje oczekiwania w taki sposób, by była to praca dla studentów i absolwentów, czyli ludzi którzy są na początku swojej ścieżki kariery, umożliwiając im zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych.

Nie taki list motywacyjny straszny, jak go malują

Zarejestrowaliśmy się w portalu internetowym, stworzyliśmy swój życiorys, znaleźliśmy oferty, które nam odpowiadają, przyszedł czas na zaprezentowanie się jako osoba odpowiednia na dane stanowisko. Jednym słowem musimy stworzyć list motywacyjny. Na samą myśl o tym przechodzą cię ciarki? Kusi cię użycie gotowego szablonu? Zapomnij! Jest to jeden z poważniejszych błędów, jaki możemy popełnić aplikując o pracę. Pamiętajmy, że rekruter dostaje takich dokumentów bardzo dużo i szybko zauważy, że jest to żywcem wzięty wzorzec, a poza tym, nasz list może zniknąć w stosie podobnych aplikacji. Trzeba zatem się jakoś wyróżnić. Pamiętaj tylko, że nie możesz przesadzić, bo efekt będzie odwrotny od oczekiwanego.

Podstawową zasadą jest dopasowanie formy listu motywacyjnego do stanowiska pracy. W tym przypadku również pomocny będzie Internet. Dobrym pomysłem może być założenie swojej strony wizytówki. Rysujesz, projektujesz, zajmujesz się grafiką - pokaż swoje prace. Jeśli chcesz być copywriterem, dziennikarzem lub publicystą - załóż blog - pokaż, że umiesz posługiwać się słowami. Pamiętaj, taka strona powinna być regularnie aktualizowana - to wpływa na twój wizerunek.

Alternatywa dla listu motywacyjnego

Uważasz, że nie masz na to czasu? Stwórz krótki filmik prezentujący swoją osobę, umieść go np. w portalu YouTube i udostępnij potencjalnym pracodawcom. Dzięki takim posunięciom pokażesz się jako osoba, która wie czego chce, jest nieszablonowa, odważna i potrafi dążyć do celu.

Inną możliwością wpłynięcia pozytywnie na swój wizerunek jest udział w różnego rodzaju konkursach, które stawiają przed nami pewne wyzwania i pokazują, jak dajemy sobie z nimi radę. Za przykład mogą posłużyć nam konkursy realizowane w przestrzeni Internetu, jak Stypendium z Wyboru. Uczestnictwo, daje nam okazję do zaprezentowania się jako osoby twórcze, ambitne, które nie boją się wyzwań. W sieci jest szereg okazji związanych z poszczególnymi dziedzinami i wymagających różnych umiejętności, które dają nam możliwość do zaprezentowania się szerszemu gronu, w tym także ewentualnemu pracodawcy.

Trzymaj rękę na pulsie, czyli zadbaj o swój wizerunek w sieci

Jak widać Internet jest miejscem, gdzie nie tylko rozpoczyna się proces rekrutacji, ale odbywa się znaczna jego część. Dlatego świadomość, jaki jest nasz wirtualny wizerunek stanowi połowę sukcesu w drodze do znalezienia pracy dla absolwenta. Dzięki temu, że kontrolujemy informacje na nasz temat, możemy odpowiednio kreować swój image. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie, nie umieszczajmy w sieci tego, czego wstydzilibyśmy się przed własnymi rodzicami. Pozwoli nam to uniknąć przykrego rozczarowania, że znowu nie udało nam się znaleźć wymarzonej pracy.

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  rektorat@akp.bydgoszcz.pl